Prosty sposób na wykonanie konturowania twarzy

Konturowanie twarzy za pomocą makijażu to nic innego, jak modelowanie naturalnych rys twarzy w celu uzyskania określonego efektu. Opanowanie tej sztuki może pozwolić optycznie wyszczuplić twarz, uwydatnić linię kości policzkowych, dodać efektu trójwymiarowości, a nawet wpłynąć na kształt nosa.

W codziennym makijażu możemy wykorzystać proste techniki, które nie powinny być wyzwaniem nawet dla osób początkujących. Nasz poradnik dedykowany jest osobom, które nie posiadają dużego doświadczenia. Jeżeli chciałabyś opanować bardziej zaawansowane techniki konturowania możesz zapisać się na szkolenie z ekspertem wizażu, gdzie oprócz solidnej porcji fachowej wiedzy można otrzymać certyfikat. Dokument potwierdzający zdobycie kwalifikacji z pewnością przyda się tym osobom, które pragną profesjonalnie zająć się sztuką makijażu.

Co będzie nam potrzebne?

Przed przystąpieniem do wykonania makijażu upewnij się, że poza kosmetykami używanymi do codziennych stylizacji, posiadasz także niezbędne do wykonania prostego konturowania produkty. Podstawowymi produktami, których będziesz potrzebować są: bronzer, rozświetlacz, puder transparenty.

Wybór wśród produktów jest spory, na początku warto zainwestować w suche kosmetyki np. w kamieniu lub kulkach. Poprawne nałożenie bronzera i rozświetlacza w kremie lub sztyfcie, jest zadaniem nieco trudniejszym. W takiej formie wszelkie niedociągnięcia będą bardziej widoczne, dlatego na początku proponujemy wybrać formułę do konturowania „na sucho”.

Jaki wybrać kolor kosmetyków do konturowania

Umiejętnie nałożony bronzer, którego kolor został dobrany do odcienia naszej skóry, nie powinien rzucać się w oczy, a nadawać subtelnego efektu. Jeżeli do konturowania twarzy wybierzemy bronzer, który będzie o wiele ciemniejszy od koloru naszej skóry, efekt może okazać się wręcz karykaturalny.

glitter powderDlatego warto wybrać taki kolor, który ciemniejszy maksymalnie o 2 tony. Osoby o średnich odcieniach skóry, powinny poszukać takiego bronzera, który będzie mieć chłodny odcień. Do modelowania twarzy lepiej nie używać bronzerów w ciepłym pomarańczowym tonie. Konturowanie bronzerem opiera się na uzyskaniu efektu padającego cienia, który łatwiej uzyskać jest przy użyciu chłodnych tonów.

Kolor rozświetlacza również jest istotny, aby osiągnąć naturalnie wyglądający efekt. Osoby o ciepłej karnacji mogą wybrać kosmetyki w kolorze złota lub brzoskwini. Jeśli mamy do czynienia z zimnym typem urody, to świetnie sprawdzą się różowe rozświetlacze. Kosmetyki w odcieni bieli są uniwersalne i będą wyglądać dobrze na każdej karnacji.

Przygotowanie twarzy przed wykonaniem makijażu

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie skóry twarzy do wykonania trwałego makijażu. Ten etap niczym się nie różni od tego, co zawsze poprzedza nałożenie pełnego makijażu. Oczyść skórę twarzy, a następnie użyj kremu nawilżającego najlepiej takiego, który pełni również funkcję bazy. Teraz możesz przejść do nałożenia korektora i podkładu.

Konturowanie a kształt twarzy

To w jaki sposób będziemy modelować twarz, jest zależne od jej naturalnego kształtu. Użycie rozjaśniacza lub bronzera we właściwych miejscach, może pomóc uwydatnić atuty, a niedoskonałości optycznie skorygować.

– Twarz okrągłą konturuje się w taki sposób, aby osiągnąć efekt wysmuklenia. Przyciemniamy twarz za pomocą bronzera, rozpoczynając nałożenia go tuż przy linii włosów (na wysokości skroni), następnie przeciągamy po wzdłuż krawędzi twarz. Zaznaczamy linię kości policzkowych. Rozjaśniamy policzki, czoło (nakładając rozjaśniacz w granicach okręgu, mieszczącego się między oczami), lekko podkreślamy czubek nosa i brody. Zaznaczamy także policzki pod linią kości policzkowych.

– Twarz owalną podkreślamy używając bronzera, tworząc linię pod kośćmi policzkowymi, nakładając go od wysokości uszu kierując linię w stronę ust – nie należy jej doprowadzać do końca. Nanosimy go poziomo na brodę. Opcjonalnie można również optycznie zwęzić nos, nakładamy bronzer, tworząc 2 linie tuż przy grzbiecie nosa, przy czym warto zachować ostrożność z kosmetykami o tonie znacznie różniącym się od naszego naturalnego. Rozświetlam środek czoła, linię nad kośćmi policzkowymi, odrobinę nanosimy nad górną wargą oraz na grzbiet nosa.

– Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocnymi rysami twarzy, dlatego za pomocą makijażu będziemy dążyć do ich złagodzenia. Bronzer wykorzystujemy subtelnie podkreślając kości policzkowe. Aby nadać rysom bardziej łagodnego wyrazu, należy przyciemnić okolice kości jarzmowych, zaokrąglając kształt twarzy nanosząc go tak, aby zmniejszyć linię czoła. Naniesienie odrobiny bronzera linię żuchwy, również pozwala uzyskać pożądany efekt. Rozjaśniacz nakładamy na środku czoła (tworząc owalny kształt), na czubku brody, na grzebiecie nosa i tuż nad górną wargą.

– Twarz podłużną będziemy modelować kosmetykami w taki sposób, aby optycznie wydała się szersza. Przyciemniamy brodę oraz górną linię czoła, tuż przy włosach. Dzięki temu twarz wyda się teraz nieco krótsza. Kolejnym miejscem, na które nakładamy bronzer jest dolna linia kości policzkowych. Rozświetlaczem podkreślimy czubek nosa i brody oraz linię grzbietu nosa. Nadkładamy go również na czoło, tworząc owalny kształt. Rozświetlamy policzki nakładając kosmetyk na ich najmocniej wysuniętą część.

Wykonanie prostego konturowania twarzy, nie powinno nikomu sprawić trudności. Dobrze jest zadbać o właściwy kolor używanych do niego kosmetyków. Wspomniane metody pozwalają na uzyskanie naturalnego i uniwersalnego efektu. Techniki konturowania sprawdzą się w makijażu na specjalną okazję oraz jako uzupełnienie codziennego makijażu pod warunkiem, że zachowamy umiar w ilości nakładanych kosmetyków.