Podniesienie dna jamy nosowej

jama nos

W jedynym ośrodku w Polsce, w Bytomiu przeprowadzono szkolenie, w trakcie którego dwóch lekarzy pod nadzorem dr Bogdana Jaremczuka ćwiczyło praktycznie wykonanie zabiegu podniesienia dna jamy nosowej.

Zabieg taki wykonujemy w przypadku znacznego zaniku wyrostka zębodołowego szczęki w odcinku przednim. Dzięki podniesieniu poziomu dna jamy nosowej można w trakcie tego samego zabiegu wykonać zabieg implantacji.

Implanty umieszczone w odcinku przednim szczęki pozwolą na wykonanie po kilku miesiącach ruchomej (wyciąganej) protezy o bardzo dobrym utrzymaniu. Zabieg taki wykonujemy w przypadku pacjentów, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wykonać podniesienia dna zatok szczękowych oraz odbudowy zębów na implantach w postaci mostu na stałe połączonego z implantami (bez możliwości wyjęcia z ust przez pacjenta).

Zabieg podniesienia dna jamy nosowej dla pacjenta jest dużo bardziej korzystny z ekonomicznego punktu widzenia ponieważ bez konieczności drogiej regeneracji kości pozwala nawet u pacjentów ze skrajnym zanikiem wyrostka na wykonanie stabilnych protez. Również czas leczenia jest znacznie krótszy niż w przypadku pacjentów, którzy poddawani są zabiegowi podniesienia dna zatok szczękowych czy regeneracji wysokości i szerokości wyrostka w przednim odcinku szczęki.

Zabieg podniesienia dna jamy nosowej jest bardzo trudny do przeprowadzenia z powodu obecności w tej okolicy ważnych i delikatnych struktur anatomicznych, jednak dzięki pracy na Katedrze Anatomii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr Bogdan Jaremczuk miał możliwość wielokrotnego przeprowadzenia zabiegu.

Dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu pacjenci mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Od tego weekendu już nie tylko dr Jaremczuk będzie wykonywał zabieg podniesienia dna jamy nosowej, ale także dwóch wtajemniczonych lekarzy, którzy z powodzeniem przeprowadzili zabiegi na szkoleniu.

Praca na Anatomii ŚUM pozwoliła również dr Bogdanowi Jaremczukowi opanować inne bardzo rzadko wykonywane w Polsce zabiegi, m.in. transpozycję (przesunięcie) pęczka naczyniowo-nerwowego w żuchwie. W tym temacie odbędzie się niedługo szkolenie dla stomatologów, z którego na pewno zdamy relację.


Zobacz też powiązane artykuły