Zioła w domu – Alpinia i Aminek

Alpinia lekarska

Alpinia officinarum

Działanie i zastosowanie:
Korzeń galangi posiada właściwości wiatropędne i pobudzające przemianę materii. Właściwości wiatropędne wykorzystywane są przy wzdęciach, niestrawności. Napary i wyciągi z kłącza stosowane są jako lek aromatyczno-gorzki pobudzający trawienie w chorobach żołądkowych oraz jako środek aromatyczny poprawiający zapach preparatów. Kłącze jest wykorzystywane do aromatyzowania napojów alkoholowych.

Aminek egipski

Ammi visnaga

Działanie i zastosowanie:
Piranokumaryny, a zwłaszcza wisnadyna, działają rozkurczająco na naczynia wieńcowe i nerkowe (rozszerza naczynia wieńcowe i naczynia krwionośne nerek). Wzmagają ukrwienie mięśnia sercowego. Wyciągi z owoców aminka egipskiego likwidują stany skurczowe oskrzeli, nie dopuszczając do ataków astmatycznych. Nalewkę lub wyciągi z owoców aminka egipskiego stosuje się w niewydolności wieńcowej, w niezbyt silnych atakach dusznicy bolesnej w stanach przed- i pozawałowych oraz w nieżycie oskrzeli u dzieci i młodzieży. Preparaty gotowe z aminka egipskiego otrzymuje się na recepty lekarskie.

Aminek większy

aminekAmmi majus

Działanie i zastosowanie:
Furanokumaryny pod wpływem promieni nadfioletowych przyspieszają wytwarzanie barwnika skóry, którym jest melanina. W leczeniu bielactwa nabytego i w fotochemioterapii łuszczycy stosowana jest ksantotoksyna.W leczeniu stosuje się tylko gotowe preparaty.
W leczeniu bielactwa nabytego stosuje się związki chemiczne na bazie Aminku o działaniu fotodynamicznym,zwiększające wytwarzanie pigmentu melaniny w skórze po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych lub promieni nadfioletowych lampy kwarcowej.