Sposoby leczenie niedociśnienia

warzywa

Niedociśnienie tętnicze jest chorobą bardzo nieprzewidywalną. Może trwać kilka dni lub tygodni a później przeminąć bez śladu. Co jednak robić jeśli dolegliwości nie mijają a stan naszego zdrowia i samopoczucia się pogarsza? Nie wątpliwie należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby potwierdzić nasze obawy. W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga analiza moczu, morfologia krwi, EKG, USG serca. Jeżeli w badaniu wykazane zostanie, że hipotonia ma charakter wtórny, to niewątpliwie należy podjąć leczenie choroby, która ją powoduje. Jeśli lekarz stwierdzi że cierpimy na niedociśnienie pierwotne to nie musimy podejmować żadnego leczenia. W tym przypadku lekarstwa podaje się tylko w momencie, gdy ciśnienie bardzo się obniży. Przy tym rodzaju hipotonii nie ma możliwości stałego regulowania spadków ciśnienia przy pomocy farmaceutyków.

Istnieje szereg sposobów na skuteczne leczenie dolegliwości związanych z hipotonia. Medycyna naturalna wychodzi na przeciw ludziom cierpiącym na podciśnienie, proponując wiele rozwiązań pomagających łagodzić objawy tej dolegliwości. Proponuje wiele mieszanek ziołowych w postaci naparów i herbat poprawiających samopoczucie i zmniejszających objawy.

Dieta może pomóc

Pierwszym krokiem osób cierpiących na niedociśnienie powinno być niewątpliwie zmiana sposobu życia. Należy zacząć jeść regularnie niezbyt obfite posiłki. Pić duże ilości płynów około 2,5 litra na dobę. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna pomaga nie tylko podwyższyć ciśnienie we krwi ale również pozwala na zachowanie ładnej sylwetki co dobrze wpływa na nasze samopoczucie.

Z niedociśnieniem walczyły już nasze babcie które z powodzeniem stosowały napary z ziela tasznika pospolitego, ziela tymianku, liści mięty pieprzowej, ziela majeranku ogrodowego, ziela żarnowca miotlastego. Te składniki dokładnie mieszały ze sobą. Tak przygotowane wsypywały do szklanki i zalewały wrząca wodą, odstawiały na około 15 minut. Po tym czasie napar był gotowy do wypicia. Napar ten możemy zrobić z 20 gramów ziół. Stosować należy 1 łyżeczkę na szklankę wody 4 razy dziennie. Napar ten podniesie ciśnienie, poprawi nasze samopoczucie.

Inną równie ciekawą propozycją jest stosowanie, kwiatu kupalnika górskiego, kwiatu lawendy, ziela tasznika pospolitego, korzenia lubczyku lekarskiego, liści melisy lekarskiej. W proporcji po 30 gramów z każdego ziela następnie wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać. Napar sporządza się z 1 łyżki mieszanki zalanej 1 szklanką wrzącej wody. Napar powinien stawić pod przykryciem przez około 15 minut. Następnie należy przecedzić go przez sitko lub gazę i pić 4 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

Ludzie cierpiący na hipotonie powinni pić kawę ziarnistą dobrego gatunku, lub mocną herbatę. Należy spożywać również dużo drobiu głównie pieczonego.

Wielu pacjentom pomaga regularne stosowanie masażu wodnego. Chorego należy obmywać rozpoczynając od wody letniej i stopniowo przechodząc do wody zimnej. Można również kąpać go w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem ziela macierzanki i pruszu siana.


Zobacz też powiązane artykuły