Czystek – czy rzeczywiście taki doskonały?

Od jakiegoś czasu naturalna medycyna staje się coraz bardziej popularna i budzi coraz większe zainteresowanie. Odstawiamy obecnie chemiczne leki na rzecz ziół.

Ludzie coraz chętniej sięgają po czystek

Wśród nich znajduje się między innymi wybierany chętnie czystek. Ma podobnie jak zielona herbata działanie związane z detoksykacją. Przy zielonej herbacie mówi się jednak o pewnych skutkach ubocznych, takich jak wysuszanie organizmu. Na te skutki nie będziemy narażeni, jeśli będziemy używać czystka.

Skąd cały zachwyt nad czystkiem?

O tym, że czystek na pewno nie będzie nam szkodził, wiemy doskonale. Jednak czy rzeczywiście można się nim tak zachwycać? Na pewno będzie działał oczyszczająco i w pewnym sensie poprawi nasz metabolizm, ale jakichś wspaniałych efektów lepiej nie oczekiwać. Jego działanie łagodzi zaparcia i czystek może być już podany dzieciom. Teoretycznie ma w tym przypadku wpływać na silniejszą odporność. Uważa się, że przez płukanie jamy ustnej będzie można zabijać zarazki. Poza tym niektórzy go spożywają, ponieważ liczą na to, że będzie dobry w leczeniu niedokrwistości i raka. Tak naprawdę jednak te działania nie są potwierdzone żadnymi badaniami i to wydaje się być największym problemem. Można to zioło stosować jako profilaktykę, jednak nie można traktować go jako elementu zastępczego dla innych form leczenia.

Jak stosować czystek?

Czystek parzymy zalewając wrzącą wodą około łyżeczkę i odstawiamy na 10 minut. Następnie, po wystudzeniu, można go pić w 2-3 porcjach dziennie. Nie ma się co obawiać przedawkowania, dlatego, jeśli tylko nam smakuje, można go spokojnie pić. Wiele osób stara się go również udoskonalać przez stosowanie naturalnych słodzików czy innych dodatków takich jak kostki lodu i mięta. Nie jest to szczególnie drogie zioło, które na bazarach kupuje się w cenie około 45 złotych za kilogram, który będzie nam starczał na wiele kolejnych zaparzeń.