Dlaczego brakuje nam magnezu?
Problemy z koncentracją, ogólne osłabienie organizmu, skurcze mięśni i problemy z sercem – oto typowe dolegliwości będące skutkiem zbyt małej ilości magnezu w organizmie. Jakie są najczęstsze przyczyny niedoborów? Czy zróżnicowana dieta wystarczy, by uchronić nas przed niedoborem magnezu?
Dieta to podstawa, zatem każdy z nas powinien zwracać większą uwagę na to, co znajduje się na jego talerzu. Niestety zbyt często zapominamy o tych dodatkach, które mogłyby zwiększyć wartość naszej diety. Warzywa strączkowe nie pojawiają się zbyt regularnie na naszych stołach, a takie przekąski jak orzechy laskowe, migdały czy gorzka czekolada są zbyt często wypierane przez pełne pustych kalorii słodycze.
Zanieczyszczone środowisko to kolejny problem, którego skutkiem jest zbyt mała ilość magnezu w naszym menu. Nawet ci, którzy starannie planują dietę, mogą się zmierzyć z problemem niedoboru tego minerału. Pamiętajmy, że nasze gleby są coraz bardziej ubogie w magnez, a to przekłada się na wartość odżywczą warzyw – tak ważnych składników zdrowej diety. Innym problemem, który wiąże się z coraz silniejszym zanieczyszczeniem środowiska, jest wszechobecny ołów. Niestety wraz z ołowicą pojawia się kolejna trudność, czyli gorsze wchłanianie magnezu i coraz większe niedobory tego minerału w naszych organizmach. Brak magnezu w organizmie może być też skutkiem mody na szybkie jedzenie i gotowe produkty. Niestety tak przetworzona żywność ma mniejsza wartość odżywczą, a tym samym – dostarcza nam mniejszych ilości magnezu.
Wszechobecny stres i szybkie tempo życia to kolejne czynniki, które sprzyjają powstawaniu problemów z niedoborem magnezu. Ciągłe napięcie nerwowe, brak czasu na wypoczynek oraz ogromne ilości kawy, wypijanej po to, by zmusić organizm to jeszcze większego wysiłku – wszystko to przekłada się na narastające problemy związane z niedoborem magnezu.
A witaminy?
Brak witaminy B6 jest kolejnym problemem, który sprzyja pojawianiu się niedoborów magnezu. Dlaczego? Bo dzięki witaminie tej nasz organizm jest w stanie lepiej przyswoić magnez. W chwili, gdy nie zapewnimy sobie odpowiedniej ilości witaminy B6, odsetek przyswojonego magnezu może się znacznie zmniejszyć, a to rodzi ryzyko pojawienia się problemów z samopoczuciem oraz ze zdrowiem.
Aktywny styl życia jest wprawdzie wskazany, jednak intensywnemu wysiłkowi muszą towarzyszyć odpowiednie nawyki żywieniowe. Wynika to z prostego faktu – w trakcie ćwiczeń pocimy się, a wraz z potem tracimy wiele cennych minerałów. Jednym z poważniejszych problemów jest utrata zbyt wielkich ilości magnezu, którego niedobory należy możliwie jak najszybciej uzupełnić.
Nawet gdy dieta teoretycznie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na magnez, powinniśmy uważnie obserwować stan zdrowia. Istnieje przecież wiele czynników, które utrudniają przyswajanie magnezu i tym samym sprzyjają narastaniu problemów związanych z jego niedoborem w organizmie.