Bądź piękna po czterdziestce

makijaz

Dla kobiet po 40. problemem są okolice oczu, gdzie pojawiają się zmarszczki mimiczne i tzw. opadająca powieka. Występują również bruzdy nosowo-wargowe (fałdy smutku) i zaciemnienia pod oczami, szczególnie w wewnętrznych kącikach. Aby nadać młody wygląd, należy rozjaśnić środkową część twarzy, cienie pod oczami i przy nosie oraz dołek pod wargą.

Makijaż wykonujemy w następującej kolejności:

  1. Podkład – nie przyciemniać twarzy! Ciemny postarza. Gdy twarz się spoci, podkład spływa w krytyczne miejsca i fałdy. Przez to zmarszczki wyglądają na jeszcze głębsze. Należy dobierać podkład w tym samym nasyceniu, co naturalna skóra, ale unikać niebieskich odcieni. Nie nabłyszczać, nie malować zbyt mocno. Pudrować delikatnie.
  2. Oczy – malujemy odpowiednio do budowy: jeżeli jest opadająca powieka, musimy ją skorygować stosując światłocień.
  3. Brwi – nie za ciemne! Łuki zewnętrzne należy unosić do góry.
  4. Róż wybieramy o odcieniach świeżych, brzoskwiniowo-morelowych. Brązowy postarza!
  5. Usta malujemy nie za mocno, kolor szminki należy dobrać do ogólnej kolorystyki.
  6. Okolice oczu trzeba pokrywać specjalnymi preparatami (rozświetlacz, baza pod cienie).

Makijaż starszej pani

Należy bardzo dbać o nawilżanie takiej skóry. W wieku starszym z nanoszeniem kosmetyków na twarz mogą być kłopoty. Im skóra bardziej pomarszczona i zniszczona, tym trudniej będzie klientce pomóc. Makijaż starszej osoby ma na celu odświeżenie i ożywienie twarzy. Nikt tutaj nie oczekuje wielkich zmian. Nie modelujemy! Korygujemy tylko miejsca, które pozwolą na aplikację kosmetyków. Tak jak zbyt ciemny postarza, tak zbyt jasny może dać efekt ciężkiej choroby i starości.

Makijaż starszej pani wykonujemy w następującej kolejności:

  1. Podkład – bardzo płynny lub w kremie. Nasycenie kolorystyczne takie samo jak skóra naturalna, ale kolor zawsze ocieplamy. Najlepsze są odcienie brzoskwiniowe. Nie nakładać chłodnych odcieni podkładów. Nie rozjaśniać całej twarzy. Natomiast bardzo wskazane jest rozjaśnienie punktów pod oczami, pod skrzydełkami nosa i w dołku pod dolną wargą. Okolice oczu pokrywamy rozświetlaczem lub bazą pod cienie.
  2. Puder – używamy bardzo niewiele, lub wcale. Nie pudrować okolic oczu. Nie stosować żadnych błyszczących kosmetyków.
  3. Oczy – prawdopodobnie trzeba będzie zrezygnować z malowania górnej powieki ze względu na jej silne pomarszczenie i opadanie. W przypadku, kiedy nie można nałożyć cieni, należy górną powiekę musnąć tym samym odcieniem różu, który nakładamy na kości policzkowe. Na dolnej powiece można położyć szeroką kreskę kajalem w kolorze garderoby, to odwróci uwagę od górnej powieki. W sytuacji, kiedy na powiekę można jeszcze nałożyć cienie, wybierajcie kolory jasne – ocieplone + ciemniejsze zimne.
  4. Rzęsy – malujemy! Jeżeli możliwe, to również dolne.
  5. Brwi – często u osób starszych są w złym stanie, zbyt cienkie albo ich brak. Unikajmy zbyt intensywnego ich przyciemniania, bo daje to efekt srogości i bardzo postarza. Ponieważ włoski często rosną w różnych kierunkach, najlepiej modelować brwi kredką, cienie w tym przypadku mogą być „bezradne”. Kolor kredki: beżowy, szary, jasny brąz. Nigdy czarny! Najgorzej czarne brwi wyglądają przy siwych włosach.
  6. Róż – nakładamy niewiele i kolory wyłącznie „świeże” – np. morelowy lub brzoskwiniowy. Unikamy różowego.
  7. Usta – ponieważ wokół ust są już bruzdy, trzeba je potraktować wyjątkowo delikatnie. Nie stosujemy konturówki. Szminka w kolorach nasyconych, żywych.

Podsumowując, makijaż osoby starszej musi być delikatny, kolorowy, podkład ciepły, cienie chłodne, pomadka – o zdecydowanym kolorze. Nie używać perły, która podkreśla zmarszczki.


Zobacz też powiązane artykuły