Dbanie o kondycję
Żeby nie mieć problemów zdrowotnych należy dbać o kondycję fizyczną. Jest to ważne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, których organizm mocno się zmienia w tym okresie. Odpowiedni trening może dodatkowo sprawić, że zarówno poród jak i pierwszy okres po nim będzie dla kobiety łatwiejszy.
Ciąża jest to okres w życiu kobiety, który trwa od zapłodnienia do porodu dziecka. W tym czasie w organizm kobiety bardzo się zmienia. W okresie ciąży bardzo ważne jest, aby kobieta dbała o siebie w odpowiedni sposób.
Ciąża i poród to czas, w którym organizm kobiety wystawiony jest na wielką próbę. Żeby ten stan nie przerodził się w chorobę należy odpowiednio dbać o kondycję fizyczną. – Dla kobiet w ciąży jest przygotowany cały pakiet odpowiednich ćwiczeń. – usłyszeliśmy od Izabeli Radziwiłowicz, lekarza rodzinnego. – Te ćwiczenia mają za zadanie utrzymywać w dobrej formie mięśnie brzucha i „dna miednicy”, które podczas porodu bardzo się nadwyrężają.
Nie tylko mięśnie dna miednicy i brzucha są ważne w czasie ciąży. Przeobrażają się również narządy wewnętrzne, żeby płód mógł się dobrze rozwijać. Ćwiczenia mają również stymulować dobre krążenie krwi w organizmie kobiety, żeby krew nie zalegała czyli nie robiły się żylaki. Ciąża powoduje osłabienie mięśni trzymających kręgosłup, głównie grzbietu, brzucha i pośladków, przez co osłabia się cały garnitur mięśniowy trzymający sylwetkę – powiedział Marcin Woźniak, fizjoterapeuta i instruktor fitness. – Dla kobiet w ciąży zalecane jest połączenie lekkich ćwiczeń siłowych, połączonych z treningiem aerobowym i potreningowym rozciąganiem. Idealnym uzupełnieniem tego zestawu są zajęcia fitness typu: joga, albo pilates.
Najpopularniejsze z nich, to ćwiczenia z lekkimi sztangielkami, rozciągliwymi taśmami, dużymi elastycznymi piłkami, chodzenie po bieżni, czy jazda na rowerach stacjonarnych. Ćwiczyć należy we wszystkich pozycjach, zarówno stojącej, siedzącej, jak i klęczącej oraz wykonywać ruchy we wszystkich możliwych kierunkach. Bardzo istotnym elementem odpowiedniego treningu są ćwiczenia zwiększające ruchowość kręgosłupa oraz ćwiczenia wzmacniające cały garnitur mięśniowy. Są one bardzo istotne z dwóch powodów:
- dzięki nim kobieta jest w stanie utrzymać ciężar swój i własnego dziecka , są nimi mięśnie posturalne: grzbietu,brzucha,pośladków, nóg;
- żeby po porodzie mieć siłę nosić dziecko na rękach; czyli mięśnie grzbietu,obręczy barkowej i ramion.
– To, że ćwiczyć trzeba jest oczywiste. Czy będziemy robić to w domu, klubie fitness, czy szkole rodzenia, nie ma większego znaczenia. Ważne żeby nie zaniedbać swojej formy. W czasie ciąży można biegać i jeździć na rowerze do czasu, kiedy brzuch za bardzo nie urośnie. Jestem za to przeciwniczką pływania, ponieważ organizm ciężarnej kobiety jest bardziej podatny na infekcje, a wiadomo że w basenie, czy jeziorze pływa dużo ludzi i łatwo jest coś złapać. Jeśli ktoś ma jednak basen w domu, to jako lekarz nie mam nic przeciwko pływaniu – powiedziała Izabela Radziwiłowicz.
Pomimo panującego powszechnie przekonania, że ciąża nie jest chorobą, to Polska jest narodem, który bardzo dba o kobiety w stanie błogosławionym. Skandynawowie podchodzą do ciąży, jak do „normalnego stanu fizjologicznego” i tamtejsze kobiety normalnie pracują, nie stosują żądnych specjalnych diet, czy nie wykonują jakichś specjalnych ćwiczeń. Z etycznego punktu widzenia jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie traktuje się kobiet ciężarnych jak chorych, czy niepełnosprawnych. Tak luźne podejście do ciąży skutkuje jednak tym, że tych krajach jest dość duży odsetek poronień.
Marcin Osiak