Porady dotyczące soczewek kontaktowych

Nosząc soczewki kontaktowe wyznacz stałą datę na wyrzucanie Twoich starych soczewek i ich wymiany na nową parę
Powiąż czynność wyrzucania soczewek z Twoim ulubionym wydarzeniem, na przykład oglądaniem serialu „Na Dobre i na Złe” lub innego programu telewizyjnego, sobotnimi spotkaniami z przyjaciółmi, itp. W ten sposób łatwiej będzie Ci pamiętać o regularnej wymianie soczewek.
Zapisz datę wymiany soczewek w kalendarzu. Jeżeli korzystasz z kalendarza elektronicznego w Twoim komputerze, organizatorze lub telefonie komórkowym, sprawdź czy nie możesz zaprogramować tego kalendarza w taki sposób aby przypominał Ci o terminach wymiany soczewek. W momencie otwierania nowego pudełka z soczewkami, zapisz na nim datę otwarcia.
Napisz lub naklej na ostatnim pudełku przypomnienie aby zakupić kolejne pudełka.

Nie pożyczaj

Pożyczanie soczewek kontaktowych może stanowić ogromne ryzyko dla wzroku i zdrowia oczu. Jednakże, nastolatki wydają się odnosić do tego niebezpieczeństwa dość obojętnie pożyczając sobie nawzajem soczewki, zwłaszcza te barwne, przed pójściem na imprezę czy dyskotekę. Przebieranie się na Halloween to świetna zabawa, lecz jeśli kostium wymaga zastosowania specjalnych soczewek to, jak przestrzegają lekarze specjaliści, należy ich używać prawidłowo. Takie soczewki są bardzo drogie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że mają być użyte tylko w tę jedną noc. Pomimo ceny, produkt ten jest nadal atrakcyjny dla nastolatków i chcą go mieć. W rezultacie wpadają na pomysł pożyczania sobie soczewek. Pożyczając, ryzykują nabawieniem się bolesnej i niebezpiecznej dla wzroku infekcji, wywołanej groźnymi bakteriami i mikroorganizmami znajdującymi się na powierzchni soczewki.

FAQ

Kiedyś nosiłem tradycyjne soczewki kontaktowe, ale z nich zrezygnowałem ponieważ były niewygodne. Czy mogę nosić soczewki jednodniowe?

Oczywiście, że tak, jeśli wadę wzroku, którą masz można korygować takimi soczewkami. Udowodniono, że soczewki jednodniowe w większości przypadków są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy musieli zrezygnować z noszenia tradycyjnych soczewek kontaktowych.

– Czy będę odczuwał soczewki kontaktowe na oczach?

Oczywiście, że nie. Jeśli tak jest, to znaczy, że z oczami dzieje się coś złego. Jeśli soczewki są prawidłowo dobrane, stosowane i pielęgnowane, to są naprawdę wygodne. Wielu pacjentów wręcz zapomina, że je nosi. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w technologii produkcji soczewek kontaktowych otrzymujemy produkt najwyższej jakości. Badania naukowe wykazały, że główną przyczyną problemów z oczami podczas noszenia soczewek kontaktowych jest zbyt długi czas noszenia tej samej pary soczewek. Obecnie, powszechnie uznaje się, że systematyczna wymiana soczewek kontaktowych znacząco ogranicza możliwość powstania takich komplikacji jak infekcje oczu czy gromadzenie się osadów na powierzchni soczewki.

– Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Większość może nosić bez żadnych przeciwwskazań. Tylko w niewielu przypadkach jest to niewskazane. Aby dowiedzieć się, czy należysz do tej grupy pechowców, którzy nie mogą nosić soczewek kontaktowych powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Pewne indywidualne uwarunkowania mogą wpływać na tolerancję soczewek.

– Ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego i prawidłowego obchodzenia się z soczewkami?

Zazwyczaj tylko kilka dni.

– Czy można nosić soczewki kontaktowe podczas snu?

Niektóre soczewki kontaktowe, ze względu na swoje fizyczne właściwości, teoretycznie mogą być noszone zarówno w dzień jak i w nocy. Najlepiej przestrzegać czasu noszenia podanego przez specjalistę. Należy pamiętać jednak o tym, że noszenie soczewek bez przerwy może być potencjalną przyczyną poważnych powikłań; dlatego też, tak istotne jest, aby dokładnie rozważyć, czy taki właśnie tryb noszenia jest koniecznie potrzebny. Jeżeli od czasu do czasu zdarzy się, że osoba nosząca soczewki kontaktowe zaśnie w nich, wskazane jest by nie zakładać soczewek kontaktowych przez następne 24 godziny.

– Nigdy nie będę w stanie dotknąć moich oczu żeby założyć i zdjąć soczewki…

Po pierwsze, mówiąc dokładniej nie musisz dotykać swoich oczu. Po drugie, większość pacjentów (98.6% według badań przeprowadzonych przez J&J; w Stanach Zjednoczonych w 1996) jest w stanie po krótkim szkoleniu nauczyć się, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.

– Soczewki kontaktowe wymagają czasochłonnej pielęgnacji…

To nieprawda. W przeszłości pielęgnowanie soczewek kontaktowych faktycznie było bardziej skomplikowane i wymagało stosowania wielu płynów w celu uzyskania pożądanego efektu. Najnowsze soczewki jednodniowe nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, podczas gdy pielęgnacja soczewek systematycznej wymiany została uproszczona dzięki płynom wielofunkcyjnym, które zapewniają prawidłową dezynfekcję.

– Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ze względu na astygmatyzm

Wielu pacjentom z astygmatyzmem bez powodzenia przepisuje się nie-astygmatyczne soczewki systematycznej wymiany. Dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są soczewki toryczne, które, znacznie skutecznej korygują tą wadę. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz tworzywu z którego są wykonane okazują się najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach.

– Czy można nosić soczewki kontaktowe będąc w ciąży?

Ogólnie, odpowiedź brzmi tak. Jednakże, ciąża zmienia właściwości łez i noszenie soczewek w tym okresie może powodować problemy. Zmiany właściwości filmu łzowego nie są niczym niezwykłym; dlatego zaleca się kobietom w ciąży wizytę u okulisty w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. W każdym przypadku, podczas ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby unikać sytuacji, których ewentualne leczenie mogłoby być niebezpieczne dla płodu.

– Czy można używać soczewek kontaktowych podczas pływania w morzu lub na basenie i podczas kąpieli pod prysznicem?

Nie. Woda morska może być przyczyną nadmiernego przylgnięcia soczewki do rogówki. Podczas pływania w basenie lub jeziorze, soczewki mogą „wypłynąć” i zgubić się. Pływacy powinni zawsze nosić odpowiednie okulary pływackie. Natomiast podczas kąpieli pod prysznicem należy unikać kontaktu wody i mydła z oczami. Należy również wspomnieć, że woda w basenie lub jeziorze może być przyczyną niebezpiecznej w skutkach infekcji lub zanieczyszczenia soczewek kontaktowych.

– Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe?

Tak. Nowoczesne soczewki kontaktowe są tak skonstruowane, że są wygodne już od samego początku noszenia. Tlen może łatwo przenikać przez soczewki do oczu, dzięki czemu oczy są zdrowe. Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe wyposażone są w filtry UV. Soczewki systematycznej wymiany są wymieniane na nowe zanim zabrudzą się osadami. Należy oczywiście dbać o swoje soczewki stosując się do zasad pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

– Jak długo można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?

Należy przestrzegać czasu noszenia zaleconego przez specjalistę. Zazwyczaj zalecany czas noszenia soczewek kontaktowych wynosi cały dzień, poza porą snu. Soczewki wykonane z tworzyw o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu, pod rygorystyczną kontrolą można nosić cały tydzień bez zdejmowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardziej ryzykowne niż noszenie ze zdejmowaniem na noc.

– Czy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?

Tak. Soczewki kontaktowe zwiększają bezpieczeństwo ruchu ulicznego, ponieważ zapewniają szerokie pole widzenia a ostrość wzroku kierowcy jest co najmniej tak dobra lub lepsza niż w okularach.

– Czy można nosić soczewki kontaktowe w pomieszczeniach z klimatyzacją?

Na ogół tak. Czasami u osób wrażliwych a szczególnie, tych którzy są narażeni na bezpośrednie oddziaływanie wentylatora, dochodzi do wysychania łez, co powoduje obniżenie tolerancji soczewek kontaktowych. Doraźnie pomogą krople nawilżające do soczewek kontaktowych. W razie narastania problemów należy skontaktować się ze specjalistą.