Wątroba i jej schorzenia

watroba

Wątroba to jeden z najbardziej skomplikowanych i niezbędnych do życia organów ciała. Produkuje i gromadzi ważne dla życia substancje, odgrywa również ważną rolę oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych i trujących. Stawia to ją na pierwszej pozycji wśród narządów biorących udział w przemianie materii.

Specyficzna budowa naczyń wątroby sprawia, że jej komórki (czyli hepatocyty) są ze wszystkich stron obmywane przez krew i mogą wychwytywać, a następnie przetwarzać wszystkie znajdujące się w niej substancje. Niektóre związki mogą być użyte ponownie, inne, bezużyteczne, a często szkodliwe, zostaną wydalone. Szczególnie cenne składniki mogą być w wątrobie magazynowane, co pozwala organizmowi w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na te substancje, sięgnąć do zapasów (np. nadwyżki glukozy).

Jednym z zadań wątroby jest wytwarzanie i wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia i wchłaniania tłuszczów oraz związków rozpuszczalnych w tłuszczach (np. witamin A, D, E i K). Nie należy również pominąć wpływu wątroby na gospodarowanie przez organizm takimi związkami, jak cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy. Wątroba wytwarza większość białek ustrojowych, m.in. immunoglobuliny, niektóre czynniki biorące udział w procesach krzepnięcia krwi oraz jest ważnym magazynem witamin, zwłaszcza witaminy B12, A i D. Ponadto komórki wątrobowe przekształcają niektóre prowitaminy w aktywne metabolity, np. tutaj następuje przemiana beta-karotenu w witaminę A. Funkcja detoksykacyjna (odtruwająca) wątroby, nie ogranicza się tylko do wydalania czynników wnikających drogą pokarmową, ale także tych, które nasz organizm sam wytwarza w trakcie procesu przemiany materii.

Wątroba ma bardzo dużą rezerwę czynnościową i zdolność do regeneracji. Zaburzenia czynności wątroby ujawniają się dopiero wtedy, gdy procesem chorobowym objęta jest znaczna jej cześć znaczna jej część. Może wówczas dojść do niewydolności organu z powodu załamania się jego wszystkich funkcji, a w konsekwencji do śmiertelnie groźnej śpiączki wątrobowej.

Ze względu na swoją niezmiernie złożoną strukturę a także bardzo aktywny udział we wszystkich praktycznie przemianach ustroju wątroba znajduje się na “pierwszej linii frontu” i w związku z tym narażona jest na liczne czynniki uszkadzające.

Czynniki wywołujące uszkodzenie wątroby są bardzo różnorodne i niezwykle liczne.

Tabela przedstawia najbardziej istotne z nich.

Czynniki wywołujące uszkodzenie wątroby

Rodzaj czynnika etiologicznegoSchorzenie
Zakażenia wirusoweWirusy hepatotropoweWirusowe zapalenie wątroby typów: A (HAV – “żółtaczka pokarmowa”), B (HBV – “żółtaczka wszczepienna”), C (HCV), D (HDV), E (HEV), nie-A, nie-B (NANB).
Inne wirusyMononukleoza zakaźna; cytomegalia; opryszczka; nagminne zapalenie przyusznic (świnka) i inne
Przewlekłe nadużywanie substancji toksycznych ; zatrucia przemysłoweAlkohol etylowy; inne substancje trujące oraz uzależniające.
LekiBardzo liczne!!!
Choroby przemiany materii (metaboliczne).Cukrzyca
Zaburzenia gospodarki lipidowej
Niedożywienie
Zaburzenia przemiany żółcipierwotna marskość wątroby, żółtaczka ciężarnych; kamica przewodu żółciowego wspólnego, rak trzustki nowotwory dróg żółciowych rak przerzutowy wątroby )
Schorzenia układu krążeniaCiężka zastoinowa niewydolność krążenia
Inne choroby zakaźneM.in. gruźlica; bruceloza; pełzakowica

Zdecydowanie najpoważniejszym problemem są jednak uszkodzenia wątroby związane z zakażeniem wirusami mającymi duże powinowactwo do komórek wątroby – tak zwanymi wirusami hepatotropowymi.

Antygen Australia – pierwszy marker tego zakażenia został wykryty dopiero w roku 1961; do chwili obecnej zidentyfikowano już około 10 różnych wirusów hepatotropowych , oznaczanych kolejnymi literami alfabetu ( A, B, C, D, E, non-A,non-B =NANB ). Klinicznie nie można odróżnić zakażenia poszczególnymi typami wirusów; ich identyfikacja jest natomiast możliwa na drodze diagnostyki serologicznej. Początkowe objawy wirusowego zapalenia wątroby są zazwyczaj podobne do objawów wie

W okresie pełnoobjawowym choroby pojawia się ponadto zazwyczaj żółtaczka i ciemne zabarwienie moczu, odbarwienie stolca, bóle w prawym podżebrzu związane z rozciąganiem torebki powiększonej wątroby, powiększenie śledziony.

Objawom klinicznym towarzysza nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.

Preparaty homeopatyczne są bardzo skuteczne w leczeniu chorób wątroby, ponieważ stymulują mechanizmy obronne organizmu oraz ułatwiają przebieg wielu procesów detksykacyjnych i wydalniczych.

Takim preparatem jest Ju Hepan , który dzięki swojej kompozycji znalazł zastosowanie w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, z towarzyszącym uczuciem pełności, dyspepsją i utratą apetytu. W skład preparatu wchodzi:

YUCCA – juka, nazywana przez Indian drzewem życia, wzmacnia i reguluje procesy odtruwania organizmu, polepsza trawienie oraz wspomaga wchłanianie wielu cennych substancji odżywczych.

MYRICA CERIFERA – Jest szczególnie polecana przy schorzeniach i dolegliwościach ze strony wątroby i pęcherzyka żółciowego.

CARDUUS MARIANUS – Wyciąg z nasion ortopestu plamistego zawiera sylimarynę. Substancja ta wywiera łagodne działanie przeciwzapalne i spazmolityczne oraz szczególnie wyraźne działanie odtruwające. Chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem różnych związków toksycznych, m.in. alkoholu, a także wpływa korzystnie na regenerację narządu już uszkodzonego.


Zobacz też powiązane artykuły