Potraktuj raka VELscopem

Rak jamy ustnej i gardła zajmuje siódme miejsce pod względem częstości występowania w Europie i dziewiąte pod względem umieralności w następstwie choroby nowotworowej. Nowotwór jamy ustnej może się pojawić w ustach, na dziąsłach, języku, wyściółce policzków oraz na podniebieniu. Nowotwory jamy ustnej dotykają każdego roku na świecie ponad pół miliona osób. W najbliższych latach spodziewany jest wzrost liczby zachorowań o ponad 100%. Większość przypadków wiąże się z paleniem lub żuciem tytoniu, piciem alkoholu oraz zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zmiany chorobowe jamy ustnej są powszechne a do 30% z nich ulega zwyrodnieniu rakowemu. W większości przypadków wykrycie na wczesnym etapie umożliwia wyleczenie.  Obecnie jest bardzo mało badań, które mogą pomóc w zauważeniu pierwszych objawów tej choroby. Zmiany na błonach śluzowych, które prowadzą do powstania raka są niecharakterystyczne, często niebolesne, bardzo mało osób zwraca na nie uwagę.

Dlatego bardzo ważne jest, by w przypadku przyuważonych nawet małych zmian, które nie goją się w ciągu dwóch czy trzech tygodni skontaktować się ze stomatologiem. Ośrodek „Mój Dentysta”, jako jeden z nielicznych w Polsce, dysponuje urządzeniem VELscope umożliwiającym diagnozowanie i wykrywanie wczesnych zmian zapalnych i nowotworowych błony śluzowej jamy ustnej i języka.

Osobom po czterdziestce i z grup podwyższonego ryzyka (papierosy, alkohol, HPV) zalecane są wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku. Na pocieszenie musimy dodać, że badanie jest bezbolesne i nie zajmuje dużo czasu.

O tym jak ważna jest profilaktyka w przypadku raka jamy ustnej i gardła możemy przeczytać na witrynie internetowej Fundacji „Z Uśmiechem Przez Życie”. Na stronie fundacji znajdziemy wiele cennych wskazówek jak dbać o higienę jamy ustnej, co robić w przypadku podejrzenia nowotworu oraz gdzie udać się po pomoc.

Fundację można również wspomóc materialnie przekazując darowiznę lub kupując „mydełko-cegiełkę” w wybranych gabinetach stomatologicznych.

Nasz gabinet ma wielką przyjemność dołączenia się do działań fundacji poprzez dystrybucję mydełek oraz organizacji Dnia Otwartego „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa”. O terminie bezpłatnych badań poinformujemy wkrótce.