Ból rąk i nóg. Czy dolegliwościom mogą towarzyszyć schorzenia?

ból

Kojarzymy je głównie z przeciążeniem, nadmierną aktywnością fizyczną czy etapem dorastania. Bóle rąk i nóg – bo to o nich mowa – mogą mieć jednak zupełnie inne, mniej oczywiste podłoże. Dobrze o tym wiedzieć, by nie bagatelizować objawów poważnych chorób.

Jakie są przyczyny bólu rąk i nóg?

Przyczyny bólu rąk i nóg (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop), które zostały wskazane na samym początku tego tekstu, nie są jedynymi. Szereg schorzeń, mniej lub bardziej popularnych, wiąże się z takimi dolegliwościami. Należą do nich:

  • fibro- i polimialgia,
  • zapalne choroby stawów,
  • incydenty sercowo naczyniowe, takie jak zawał serca, podczas którego pojawia się ból promieniujący do ręki,
  • przykurcz Dupuytrena,
  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgów szyjnych,
  • objaw Raynauda, zaliczany do zaburzeń naczynioruchowych,
  • zespół de Quervaina, który jest stanem zapalnym pochewek ścięgnistych nadgarstka,
  • naderwania ścięgien oraz stłuczenia w obrębie mięśni,
  • rwa kulszowa,
  • postępująca i zaawansowana miażdżyca naczyń,
  • artretyzm,
  • nowotwór kości (ból pojawia się w nocy, podczas aktywności fizycznej),
  • choroba Fabry’ego – schorzenie rzadkie, którego charakterystycznymi objawami są bóle w częściach dystalnych kończyn. Często mają charakter piekącego bólu.

Kiedy zwrócić się do specjalisty?

Incydentalnie występujący ból nóg czy rąk bywa efektem źle dobranego obuwia, odzieży, przejściowych zaburzeń elektrolitowych (skurcze) czy zbyt intensywnej aktywności. Nie jest to powód do niepokoju a ewentualna wskazówka, by w przyszłości unikać sytuacji, będących potencjalnymi wyzwalaczami tego bólu.

Jednak kiedy takie bóle mają charakter nawracający czy wręcz stały, koniecznie powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Sam wywiad lekarski i badanie podmiotowe często nie są wystarczające do ustalenia przyczyny bólu, więc zachodzi wówczas konieczność wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych czy obrazowych. Cennym źródłem informacji jest także obserwacja własna pacjenta – być może ból mięśni czy nóg nie jest jedynym niepokojącym objawem, który u niego występuje.

Choroby rzadkie, którym towarzyszy ból rąk i nóg

Nawracający lub utrzymujący na stałe ból nóg i rąk, może wynikać z choroby rzadkiej. Schorzenia rzadkie stanowią duże wyzwanie diagnostyczne dla specjalistów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie są popularne, a do tego ich objawy bywają niespecyficzne – łatwo dopasować je do innych chorób czy wręcz całkowicie zbagatelizować. Tymczasem pacjent z chorobą rzadką może nawet wiele lat poszukiwać pomocy i właściwej diagnozy, nie otrzymując w tym czasie dopasowanego do jego przypadku leczenia.

Fundacja Saventic powstała po to, by skracać ścieżkę diagnostyczną i ułatwiać proces uzyskania właściwego rozpoznania. Z bezpłatnej pomocy Fundacji może skorzystać każda osoba podejrzewająca u siebie schorzenie rzadkie. Niezbędne jest wypełnienie kwestionariusza oraz udostępnienie dokumentacji medycznej, która zostanie przeanalizowana przez specjalistów wspieranych przez narzędzia bazujące na AI.

Po więcej informacji na ten temat wejdź na www.fundacjasaventic.pl.


Zobacz też powiązane artykuły