Skuteczne sposoby na pozbycie się migrenowych bólów głowy
Migrena zazwyczaj uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ponieważ nie daje się tak łatwo zwalczyć powszechnie dostępnymi lekami przeciwbólowymi. Dlatego też warto zgłosić się do lekarza, który przepisze nam leki przeciwmigrenowe.
Lekami najnowszej generacji są triptany. Stosuje się również leki wspomagające – na przykład kofeinę lub środki przeciwwymiotne jeśli występują nudności. W przypadku leczenia profilaktycznego celem jest zmniejszenie częstotliwości ataków oraz złagodzenie ich przebiegu, trwa ono jednak dość długo, bo około pół roku, lecz rezultaty można zauważyć już w połowie terapii.
Z pewnością skuteczne okaże się również zastosowanie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy nauczyć się przestrzegania stałego rytmu dnia, zwłaszcza jeśli chodzi o regularny sen nawet podczas weekendu. Odpowiednie zarządzanie własnym czasem pomoże nam pozbyć się zbędnego stresu, a regularne uprawianie sportu wytrzymałościowego poprawi naszą kondycję i odporność. Także, jeśli to możliwe, dobrze jest unikać gwałtownych zmian temperatur. Niezwykle istotne jest, abyśmy notowali okoliczności, w jakich pojawia się migrena. Po ich przeanalizowaniu będziemy w stanie poznać i wyeliminować przynajmniej część czynników wywołujących ataki.
Migrena to choroba, nie arystokratyczna przypadłość.Ilu z nas słysząc o migrenie ma przed oczami wizerunek arystokratki, z nudów zajmującej się wymyśloną migreną? Z pewnością nie ci, których problem ten bezpośrednio dotyczy – a cierpi na nią około 10 – 15 procent dorosłych (przy czym głównie są to kobiety). U większości osób pierwszy atak pojawia się w okresie dojrzewania, między 10. a 19. rokiem życia, choć zdarza się że dotyka ona również dzieci (około 3 procent). Z wiekiem ryzyko wystąpienia pierwszego ataku zmniejsza się, więc w przypadku gdy przekroczyliśmy czterdziestkę najprawdopodobniej problem ten nie będzie nas już dotyczył. Według naukowców schorzenie to zależy w dużej mierze od genów, w związku z tym jeśli w naszej najbliższej rodzinie ktoś cierpi na migrenę istnieje duże prawdopodobieństwo, że skłonność tę odziedziczyliśmy, lecz wcale nie musi się ona ujawnić. Choć nie można tego stwierdzić w stu procentach, przypuszcza się że przyczyna migreny leży w nadwrażliwości komórek mózgu na takie bodźce jak stres, wahania hormonalne a nawet niektóre produkty żywnościowe, w wyniku czego uwalniana jest nadmierna ilość neuroprzekaźników. Powoduje to rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, a w efekcie ucisk nerwów i ból. Atak migreny rozpoczyna się przeważnie wczesnym rankiem, a stopniowo narastający, pulsujący ból obejmuje najczęściej jedną stronę głowy. Zdarzają się również nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i hałas. Często można przewidzieć atak, ponieważ na kilka dni przed pojawia się uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, napady ziewania czy wilczego apetytu.