Jak wygląda wizyta u laryngologa?

wizyta u laryngologa

W przypadku wystąpienia dolegliwości nosa, gardła czy ucha konieczna może okazać się wizyta u laryngologa. Jak możemy się do niej przygotować oraz jak wygląda sama konsultacja? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak przygotować się do konsultacji laryngologicznej?

Jako że laryngolog odpowiada za diagnozę oraz wdrożenie leczenia w przypadku chorób nosa, uszu czy gardła, warto wcześniej zadbać o higienę tych właśnie miejsc między innymi poprzez usunięcie woskowiny z uszu, czy staranne umycie zębów, ponieważ ma to nie tylko znaczący wpływ na proces badania, ale również na nasze samopoczucie i komfort w czasie jego trwania.

Chcąc ułatwić laryngologowi z Łodzi diagnostykę, warto wziąć ze sobą aktualną dokumentację medyczną w tym wyniki badań czy karty informacyjne z poprzednich konsultacji.

Jak wygląda badanie laryngologiczne?

Badanie laryngologiczne będzie się różniło się w zależności od tego, czy będzie dotyczyło uszu, nosa lub gardła.

I tak w przypadku dolegliwości usznych lekarz za pomocą specjalistycznego wziernika dokładnie obejrzy nasze ucho środkowe, jak i zbada stan błony bębenkowej, czy za pomocą dedykowanych testów sprawdzi drożność trąbki słuchowej.
W przypadku problemów, że strony nosa badanie to będzie wyglądać zgoła inaczej, ponieważ za sprawą specjalnego wziernika nosowego laryngolog oceni zarówno stan przedniej jamy nosowej, jak i nosowej części gardła.

Osoby skarżące się na bóle gardła mogą spodziewać się natomiast badania za pomocą szpatułki, dodatkowo lekarz palpacyjnie sprawdzi stan poszczególnych części jamy ustnych. Za pomocą specjalnego lusterka przebada on również naszą krtań.

W przypadku, gdy obawiamy się wystąpienia odruchu wymiotnego podczas wykonywanego badania, warto poprosić lekarza o zastosowanie miejscowego środka znieczulającego.
Przed wykonaniem badań lekarz przeprowadzi również z pacjentem wywiad medyczny, który pozwoli na dokładniejszą diagnostykę oraz wdrożenie skutecznego leczenia.

Kiedy warto zgłosić się po pomoc do gabinetu laryngologicznego?

Po pomoc do laryngologa warto zgłosić się szczególnie w przypadku nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, a także niemijających objawów chorobowych ze strony uszu nosa, a także gardła.
Laryngolog jest w stanie wdrożyć również skuteczne leczenie w przypadku chrapania, co pozwala znacząco zwiększyć komfort życia u pacjenta.


Zobacz też powiązane artykuły

  • Woda z wodociągówWoda z wodociągów Czy rzeczywiście potrafimy z takich wód wyczarować zdrową wodę do picia tak jak to […]
  • Filtrowanie osmotyczneFiltrowanie osmotyczne Najważniejsze dla życia i zdrowia człowieka jest to co człowiek je, czym oddycha i co […]
  • Rzuć palenieRzuć palenie Razem rzucamy szkodliwy nałóg.. Rzucenie palenia może być teraz naprawdę łatwe. Obecnie […]
  • Jak rzucić palenie?Jak rzucić palenie? Na pewno wśród tych co czytają ten artykuł są osoby które kiedyś próbowały rzucić […]