Jaki lekarz zajmuje się leczeniem nietrzymania moczu?

lekarz

Statystycznie na nietrzymanie moczu cierpi zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Z uwagi na wstydliwy charakter tego problemu często jest on ignorowany. Jest to duży błąd, ponieważ rozwój inkontynencji może skutkować pojawieniem się innych dolegliwości. Kiedy najlepiej skonsultować się ze specjalistą? Do jakiego lekarza należy się udać? Dowiedz się, po czym poznać pierwsze objawy i sprawdź, gdzie szukać pomocy.

Problem nietrzymania moczu – kiedy należy udać się do lekarza?

Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną inkontynencji jest osłabienie mięśni dna miednicy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po porodzie lub w trakcie menopauzy. Przebyte ciąże powinny być więc wskazaniem do większej uwagi. Regularne badania i kontrolowanie stanu zdrowia wykluczy możliwość pojawienia się choroby.

Wiele kobiet przez długi czas stara się nie przyznawać, że cierpią na nietrzymanie moczu. Jest to spowodowane przede wszystkim wstydem i strachem przed reakcją najbliższego otoczenia. Niestety odwlekanie wizyty u lekarza może nasilić problem. Każda nieleczona choroba rozwija się i wpływa bardzo negatywnie na inne części organizmu. Dlatego warto udać się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów np.:

  • gwałtownych wzrostów ciśnienia w jamie brzusznej,
  • wycieków moczu podczas wykonywania codziennych obowiązków,
  • dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej.

Nietrzymanie moczu – jaki lekarz pomoże?

Pierwsze objawy nietrzymania moczu powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i w razie potrzeby skieruje na dalsze badania. Jeśli dolegliwość jest bardzo uciążliwa, to konieczna będzie porada urologa, ginekologa lub geriatry. Przed wizytą należy przygotować się na krępujące pytania, które dotyczyć mogą częstotliwości popuszczania oraz odczuć fizycznych, związanych z inkontynencją. Plan leczenia choroby dodatkowo opiera się o specjalny proces diagnostyczny złożony z:

  • posiewu moczu,
  • USG układu moczowego,
  • badania krwi.

Ważnym elementem terapii jest aktywność fizyczna, a w szczególności wzmacnianie mięśni dna miednicy. Aby bezstresowo wykonywać ćwiczenia, można skorzystać z różnych środków higienicznych. Produkty marki URITAM tworzone są specjalnie z myślą o kobietach, które cierpią na nietrzymanie moczu. Dostępne w ofercie tampony zapewniają komfort każdego dnia.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu, zwłaszcza to wysiłkowe, może być źródłem niskiej samooceny i innych problemów psychicznych. Wiele kobiet, które borykają się z tym problemem, rezygnuje zarówno z życia zawodowego, jak i społecznego. Nawet wizyty u lekarza mogą stanowić wyzwanie, dlatego warto stosować środki higieniczne, które umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Pomocne mogą okazać się tampony na nietrzymanie moczu URITAM. Są one bardzo dyskretne i niewyczuwalne pod bielizną. Z tego powodu stanowią doskonałą alternatywę dla podpasek czy wkładek. Zapewniają też ochronę przed infekcjami i otarciami skóry oraz są wsparciem przy zaburzeniach statyki narządów rodnych. Dzięki tym właściwościom umożliwiają wykonywanie codziennych czynności bez obawy o niekontrolowane popuszczenie.

Materiał zewnętrzny


Zobacz też powiązane artykuły

  • Woda z wodociągówWoda z wodociągów Czy rzeczywiście potrafimy z takich wód wyczarować zdrową wodę do picia tak jak to […]
  • Filtrowanie osmotyczneFiltrowanie osmotyczne Najważniejsze dla życia i zdrowia człowieka jest to co człowiek je, czym oddycha i co […]
  • Rzuć palenieRzuć palenie Razem rzucamy szkodliwy nałóg.. Rzucenie palenia może być teraz naprawdę łatwe. Obecnie […]
  • Jak rzucić palenie?Jak rzucić palenie? Na pewno wśród tych co czytają ten artykuł są osoby które kiedyś próbowały rzucić […]