Co warto wiedzieć o przeszczepie tłuszczu?

lipotransfer

Przeszczep tłuszczu to coraz popularniejszy zabieg. Czym jest, jak się odbywa i jakie ma efekty? Dla kogo transfer tłuszczu może być korzystny?

Czym jest przeszczep tłuszczu?

Lipotransfer to zabieg polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej z jednego obszaru i przeniesieniu jej w pożądany obszar celem zwiększenia jego objętości.

Opis technologii

Operacja przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, jednak w przypadku mniej rozległych zabiegów może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Tkankę tłuszczową najczęściej pobiera się z powłok jamy brzusznej lub okolic uda. Między innymi dlatego przeszczep tłuszczu, poza działaniem wypełniającym tkanki, może być jednocześnie uznany za zabieg wyszczuplający.

Wskazania do przeszczepu tłuszczu

Wśród wskazań do wykonania przeszczepu tłuszczu wymienia się: ubytki tkankowe, zapadnięte blizny, opadanie tkanek twarzy, atrofię lub asymetrię piersi.Wiele pacjentów decyduje się na zabieg ze względów estetycznych celem powiększenia piersi czy pośladków.

Przebieg zabiegu

Do tkanki podskórnej podawany jest płyn znieczulający. Następnie urządzenie generujące drgania o wysokiej częstotliwości doprowadza do odseparowania tkanki tłuszczowej, a później emulsyfikację, czyli przetworzenie jej w emulsję w połączeniu z płynami nasiękowymi. Tłuszcz w postaci emulsji zostaje pobrany oraz odwirowany. Tak przygotowana tkanka tłuszczowa zostaje przez operatora wprowadzona w pożądany obszar (pośladki, piersi, twarz).

Efekty

Podczas procesu gojenia dochodzi do wygładzenia skóry, przy czym uzyskiwany efekt jest bardzo naturalny. Należy pamiętać o tym, że część przeszczepionego tłuszczu ulega wchłonięciu. Dlatego celem utrzymania pożądanych efektów zabieg należy powtarzać. Czas utrzymywania się efektu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz liczby wykonanych zabiegów. Trwalszych efektów należy spodziewać się u pacjentów, którzy poddadzą się serii zabiegów.

Zestaw do przeszczepu tłuszczu

Tkankę tłuszczową można pozyskać na drodze niektórych rodzajów liposukcji, ale także może pomóc specjalny, jednorazowy zestaw do przeszczepu tłuszczu. Po pobraniu tkanki tłuszczowej, w zestawie od razu jest ona oczyszczana na drodze płukania oraz sedymentacji. Tak przygotowana tkanka jest gotowa do wszczepienia. Zestaw umożliwia przeszczep zarówno w technologii MikroFat jak i NanoFat. Oznacza to, że pozwala on na wypełnianie tkanki poprzez klasyczny lipofilling, ale także poprzez stymulowanie regeneracji tkanki tłuszczowej Lokalizacjami ciała, z których najczęściej jest pobierana tkanka tłuszczowa są między innymi brzuch, uda, czy pośladki.


Zobacz też powiązane artykuły