HENNA: Lawsonia intermis (Lawsonia bezbronna)
Lawsonia inermis, krzak zwany również lawsonia bezbronna, uzyskuje, w oazach Sahary, do 1 metra wysokości. Składa się z gałęzi z prostymi listeczkami koloru jaskrawej zieleni oraz z liści białych o 4 płatkach bardzo aromatycznych. Liście zapewniają odcień biały lub czerwony.
Madjoussy de l’El lub Hinna el madjoun (rodzaj henny) charakteryzuje się różnorodnym kolorem zieleni: od zieleni nefrytu, szmaragdu aż po kolor szarej zieleni. W okresie dojrzewania, korony spadają otwierają się i ukazują wełnistą substancję podobną do puchu karczocha oraz kanciaste ziarna. Kwiat jest mały, koloru purpurowego. Roślina ta występuje w górach i w regionach o bardzo gorącym klimacie.
Ghafeky de l’El, jeszcze inny rodzaj henny, przypomina liśćmi pieprz. Jej kwiaty, skupione w małych kwiatostanach koloru ognistej czerwieni, są bardzo aromatyczne i to z nich uzyskuje się olejek z henny.
Henna z Wielkiego Magrebu charakteryzuje się kwiatami koloru zieleni bardziej intensywnej od drzew oliwnych, ziarna są czarne, a kwiaty białe i bardzo aromatyczne.
Kolejny rodzaj nazywa się Ousema lub indigo Razes i jest to henna, której liście mają właściwości medyczne.
Pochodzenie henny
Na długo przed inwazją żydzi i Egipcjanie używali henny, co znajduje potwierdzenie w dawnych pismach, z których najstarsze datują na 1298 i 1235 rok p.n.e. Podobnie analiza mumii Ramzesa II wskazuje na to, że henna byłą używana do farbowania włosów. Z kolei w tekstach Asyryjskich z VII wieku p.n.e. jest opisane jak henna była używana w przygotowaniach do ślubu (panna młoda miała pomalowane dłonie). W Chinach, ozdoby kobiet są farbowane dzięki hennie. Wietnamczycy lakierowali swoje zęby na czarno, mieszając hennę z produktami spożywczymi.
Miejsca kultury
W Azji henna jest uprawiana na całym Bliskim Wschodzie, Iran, Pakistan, Indie zachodnie, Chiny, Afryka, Magreb, Senegal, a to dzięki temu, że roślina ta dobrze znosi klimat subtropikalny. Słodkawy i ostry zapach przypomina wydzielinę rezedy.
Henna jest sekretem natury, produktem w 100% naturalnym. Jest magiczną rośliną pełni rolę mityczną i artystyczną. Jest wszechobecna i można ją spotkać wszędzie w krajach Afryki Północnej.
Henna jest aromatyczna i odwaniająca ciało. Poza tym upiększa, odżywia i oczyszcza skórę. Kobiety często używają henny do barwienia włosów, rąk i stóp, czynią to by uwodzić albo z pobudek religijnych oraz czerpią z niej siłę i odwagę potrzebną aby stawić czoło zmiennym kolejom życia. Henna ma magiczną moc, która chroni, pomaga i pozwala marzyć. Kluczem do estetyki na bazie henny jest metamorfoza symboli. Henna stanowi społeczną tradycję która jest obecna od starożytnych czasów.
Właściwości medyczne
Właściwości medyczne tej niesamowitej rośliny są obecnie niepodważalne.
Rytuał powiązany z henną w formie czasowych tatuaży robi z niej element rytuału estetycznego i medycznego na raz. Od Starożytnych czasów, kobiety czerpią z niej element fascynacji i upiększania, który jest uznawany za „symbol miłości, szczęścia i pomyślności”.
Wszędzie henna jest podstawowym elementem ceremonii tak pogrzebowych jak i ślubnych. Jej użycie jest również powiązane z rytuałami religijnymi, z zaklęciami szamanów i rytuałąmi czarnej magii.
Znane są właściwości lecznicze henny, której liście miażdży się aż do uzyskania papki. Tę nakłada się na skórę i włosy, ponieważ pomaga leczyć rany i walczyć z łupieżem oraz chorobami skórnymi. Rzadziej jest używana wewnętrznie zapobiegając dolegliwościom gastrycznym. Trzeba podkreślić że jest to produkt o wyjątkowo wysokiej skuteczności. Tym bardziej, że pozwala utrzymać na dłużej opaleniznę co jest wykorzystywane w Brazylii. Henna jest również wykorzystywana w celu leczenia stanów zapalnych na skórze. Szczególnie będących wynikiem prac domowych, sprawiając, że skóra staje się twardsza i przez to bardziej odporna na bakterie. Zanim ludzie zaczęli używać szamponów i mydeł henna była jedynym środkiem stosowanym do mycia i ochrony włosów. I nawet obecnie henna nie do końca ustąpiła miejsca produktom chemicznym wśród młodych ludzi. Można zauważyć że nasze babcie mają piękne włosy i delikatną skórę których my młodzi nie możemy mieć. W czasach ceremonii ta magiczna roślina była utożsamiana z radością motywy ilustrowane dzięki strzykawce i dużej igle mogą zgodnie z powszechnymi wierzeniami, chronić kobietę i dodawać jej uroku. W przeddzień ślubu, kobieta maluje sobie malowidło henną co ma jej zapewnić pomyślność, płodność i zgodność między małżonkami.
Henna jest modna, zwłaszcza tatuaże nią wykonane zachowują swój erotyczny wymiar symbolu obecnego w piosence, modzie, teatrze. Tatuaż wykonany henną jest tak popularny ze względu na swój charakter tymczasowy(do 15 dni) i możliwości graficzne, jako że za każdym razem można wykonać różne malowidła zależnie od swej zachcianki.
Henna upiększa, odżywia i oczyszcza skórę oraz włosy!