Leki oryginalne a leki generyczne

Leki generyczne to tańsze, choć często wcale nie gorsze zamienniki leków oryginalnych. To farmaceutyki zawierające tę samą substancję aktywną co lek oryginalny, których produkcja rozpoczęła się po wygaśnięciu jego licencji oryginału.

Na temat tego czy lepiej jest stosować leki oryginalne czy też ich tańsze zamienniki, każdy ma inne zdanie. Zwolennicy tych pierwszych zawsze mówią o tym, że są one bezpieczniejsze i lepiej działają, ale nie jest to prawdą, bo przecież leki generyczne muszą przejść specjalne kontrole zanim zostaną dopuszczone do obiegu, ale to nie wszystko – w przypadku takich lekarstw zawsze konieczne jest, aby posiadały one taki sam skład jak lek oryginalny, na którym są wzorowane.

Z tego właśnie powodu nie można powiedzieć, że któryś z leków jest pod jakimkolwiek względem lepszym, bo to po prostu nie prawda. Różnica natomiast jest dobrze widoczna w cenie. Leki znanych firm potrafią być nawet kilkukrotnie droższe od zamienników, które pod względem składu w ogóle się od nich nie różnią. Na takie rzeczy zawsze zwracają uwagę osoby, którym lekarze przepisali kosztowne leki, a z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na ich wykupienie, gdyż jest to dla nich zbyt duży wydatek. Legi generyczne są wtedy najczęściej doradzane przez sprzedawców, którzy wiedzą, że osoby chore i tak nie będą mogły sobie pozwolić na wykupienie tego, co przepisał im lekarz. Żeby zaoszczędzić sobie czasu i zmartwień, warto już przy wypisywaniu recepty przez lekarza poprosi go o to, aby zamiast drogich produktów znanych koncernów farmaceutycznych przepisał coś tańszego, co pod względem składu nie będzie w ogóle różniło się od leku oryginalnego. Mogą to być wspomniane leki generyczne, bo one doskonale spełniają te wymogi. Zanim jednak zacznie się zażywać tego typu lekarstwa, powinno się pamiętać o uważnym przeczytaniu dołączonej do nich ulotki i dotyczy to wszystkich medykamentów, a nie tylko zamienników leków.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na działania niepożądane, które mogą wystąpić w przypadku spożywania wybranego leku generycznego, bo chociaż nie mają one miejsca zbyt często, to czasem jednak się zdarzają i wówczas mogą być ogromnym zaskoczeniem dla pacjentów, których to spotkało. Co ciekawe, może to mieć miejsce także przy lekach oryginalnych.