Aloes i jego właściwości zdrowotne!

aloes

Aloes znany jest w naszym kraju od wielu lat. Chętnie sięgają po niego kobiety, jak i mężczyźni. Prozdrowotne właściwości tej wyjątkowej rośliny wykorzystywane są bardzo często. Można je spotkać zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym. Dlaczego tak się dzieje? Aloes to fantastyczna skarbnica minerałów, witamin czy aminokwasów. Sprawdź, jakimi właściwościami leczniczymi może pochwalić się aloes i gdzie najczęściej można go spotkać!

Aloes zwyczajny — charakterystyka

obraz_1Aloes zwyczajny pochodzi z obszarów Półwyspu Arabskiego. Jest to wieloletni sukulent, który bardzo szybko zawitał do Maroka, Egiptu, Mauretanii, a także do Indii czy Chin. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, dlatego chętnie wybierany jest przez osoby, które zupełnie nie mają ręki do roślin zielonych w domu. Szybko rośnie oraz jest bardzo chętny do namnażania się. Rosnący w naturze aloes potrafi osiągnąć nawet metr wysokości. Pędy aloesu są bardzo charakterystyczne i ciężko jest go pomylić z innymi roślinami. Są grube, intensywnie zielone, w pod skórką kryje się niezwykle cenny miąższ. Zastanawiasz się, jakie właściwości lecznicze kryją się w tej niepozornej roślinie? Na co aloes pomaga i dlaczego jest tak chętnie wybierany w przemyśle kosmetycznym i medycznym?

Lecznicze właściwości aloesu

Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego to szerokie zagadnienie. Wbrew pozorom ta roślina ma ich ogrom. Aloes zawiera przede wszystkim sporo różnych minerałów i witamin.

Na co pomaga aloes? Aloes wspomaga układ pokarmowy — poprawia perystaltykę jelit, zwalcza zaparcia, przywraca równowagę kwasowo zasadową w organizmie.

Aloes wspomaga proces gojenia się skóry, wpływa pozytywnie na jej stan, dostarcza tlen do komórek i działa przeciwświądowo oraz ściągająco. Zwiększa produkcję kolagenu oraz elastyczny. Łagodzi zmiany po ukąszeniu owadów. Wspomaga gojenie się otarć, a ponadto łagodzi alergie skórne, egzemy i różne tego typu dolegliwości.

Miąższ z liści aloesu stymuluje układ odpornościowy organizmu.

Aloes świetnie oczyszcza organizm, posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy grzybobójcze. Produkty, w których składzie znajduje się aloes, wnikają głęboko do komórek skóry i świetnie przeciwdziałają powstawaniu infekcji.

Kwasy tłuszczowe, które znajdują się w aloesie, wpływają pozytywnie an gospodarkę tłuszczową człowieka. Dodatkowo aloes obniża poziom cukru we krwi oraz niweluje zły cholesterol.

Pasty do zębów produkowane na bazie aloesu zapewniają, że zmniejsza się ilość próchnicy w jamie ustnej.

Ponadto aloes radzi sobie świetnie jako przeciwutleniacz. Jest to bardzo ważne dla osób, które nieustannie walczą z wolnymi rodnikami.

Zastosowanie aloesu w kosmetyce

Aloes wchodzi często w skład kosmetyków. Znajdziemy go w kremach, w maściach oraz w żelach. Ma właściwości łagodzące — doskonale nadaje się do wrażliwej skóry, która jest podrażniona. Aloes przyspiesza regeneracją naskórka, więc można go stosować po zbyt intensywnej kąpieli słonecznej. Kosmetyki przeciwstarzeniowe również zawierają w składzie aloes. Jest to kwestia tego, że aloes jest doskonałym przeciwutleniaczem. Zwalcza skutecznie wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry oraz wywoływanie różnych chorób w organizmie.

Często aloes stosowany jest w produkcji pomadek do ust. Można go też spotkać w kosmetykach do cery trądzikowej, ponieważ ma działanie przeciwzapalne. Zawarte w soku z aloesu witaminy świetnie wspomagają porost włosów. Nic więc dziwnego, że kobiety chętnie korzystają z kosmetyków do włosów właśnie z aloesem.

Materiał zewnętrzny


Zobacz też powiązane artykuły