Dieta na podstawie naszych genów – najlepszy sposób na zdrowie

W obecnych czasach z roku na rok stwierdza się coraz więcej przypadków zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne, wśród których wymienić można otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy nowotwory złośliwe. Wielu z tych chorób można uniknąć poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia – bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Indywidualny sposób odżywiania opracowany na podstawie naszego DNA

Przygotowanie diety idealnej dla naszego organizmu to niełatwe zadanie – naukowcom z włoskich i amerykańskich uniwersytetów udało się jednak opracować badanie na to pozwalające. Badaniem tym jest Genodiet ® Completo – polega ono na laboratoryjnej analizie m.in. genów biorących udział w metabolizmie poszczególnych składników pokarmowych czy genów odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, a także nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych. Dzięki analizie tych genów uzyskiwany jest indywidualny, unikalny dla każdego profil metaboliczny oraz opracowywane są zalecenia żywieniowe, pozwalające na odżywianie zgodne z dokładnym zapotrzebowaniem naszego organizmu.

Wynik badania pozwala na określenie, jakie dokładnie produkty i w jakich ilościach należy spożywać, a które wyeliminować z naszego jadłospisu. Ponieważ nasze DNA nigdy się nie zmienia badanie wykonuje się jednorazowo, a wynik i zalecenia żywieniowe będą obowiązywać przez całe życie – mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl

Genodieta jako sposób na poprawę naszego stanu zdrowia, ale także uzyskanie optymalnej wagi

Na badanie Genodiet ® Completo dostępne na Zdrowegeny.pl składają się trzy moduły – Health, Sensor i Slim. W ramach modułu Health badane są geny odpowiedzialne za metabolizm związków bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – np. witaminy D, wapnia, homocysteiny, kwasu foliowego. Ich prawidłowe stężenie jest bardzo ważne w profilaktyce takich chorób jak osteoporoza, miażdżyca czy zawał serca. Analizowane są również geny odpowiadające za zdolność organizmu do usuwania wolnych rodników i toksyn – prawidłowo zachodzące procesy detoksykacyjne odgrywają ważną rolę np. w spowalnianiu procesów starzenia się organizmu czy profilaktyce nowotworów złośliwych. Jeżeli są one zaburzone, konieczne jest wspomaganie organizmu poprzez odpowiednią dietę.

Moduł Sensor z kolei polega na analizie genów pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia obecności predyspozycji do rozwoju nadwrażliwości lub nietolerancji pokarmowych, moduł Slim natomiast ocenia metabolizm tłuszczów i węglowodanów, a także obecność predyspozycji do nadmiernej wagi – predyspozycje te można oczywiście odpowiednio kontrolować stosując dietę DNA. Badanie to pozwala więc na uzyskanie prawidłowej wagi, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób zależnych od diety (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy), genodieta jest również ogromnym wsparciem dla osób, które już przewlekle chorują. Ponadto, wynik badania Genodiet ® Completo wskazuje nam również, jaka aktywność fizyczna jest dla nas najodpowiedniejsza.

Aby wykonać badanie Genodiet ® wystarczy przygotować próbkę śliny poprzez wymaz z wewnętrznej strony policzka – jest to więc badanie proste, bezbolesne i bezinwazyjne. Ponadto, ze względu na solidne podstawy naukowe, uznawane jest za wiarygodne i skuteczne przez dietetyków i lekarzy, a co za tym idzie – jest chętnie przez nich polecane – dodaje Magdalena Sikora.