Ortodonta prywatny czy państwowy ?

W zakresie stomatologii wyszczególnić można rozmaite specjalizacje, a jedną spośród nich jest ortodoncja. Taka specjalizacja jest bardzo potrzebna, ponieważ mnóstwo osób cierpi z powodu wad zgryzu oraz szczękowo-twarzowych. Dzięki leczeniu możliwe jest natomiast zachowanie odpowiednich stosunków międzyzębowych, ale także odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami twarzy. Oczywiście, wiele też zależy od rodzaju wad – jedne są mniej, inne bardziej widoczne, ale wszystkie wymagają leczenia.

Zdecydowana większość osób na sam dźwięk słowa „stomatologia” nie reaguje w pozytywny sposób. Wizyta u dentysty kojarzy się z nieprzyjemnym borowaniem i bólem. Prawda jest bowiem taka, że Polacy do profilaktyki zębów i jamy ustnej nie przykładają należytej wagi i dlatego właśnie wizyty w gabinecie stomatologicznym nie są przez nich kojarzone zbyt miło. Gdyby każdy chodził do dentysty regularnie (czyli przynajmniej raz na pół roku) i dbał o jamę ustną tak, jak należy, wielu nieprzyjemności by uniknął.

O pięknym, białym uśmiechu marzy każdy z nas. Pamiętać należy o tym, że coś takiego zafundować sobie można tylko u stomatologa – żadna pasta wybielająca tutaj niczego nie wskóra. Poza tym z wybielaniem też trzeba uważać, bo jeśli się przesadzi, zęby wyglądać będą nienaturalnie. Poza tym – jak się okazuje – nie każdy może je sobie wybielić. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. O wyborze najbardziej właściwej metody zawsze decyduje dentysta, każdy przypadek traktując indywidualnie.

Stomatologia zajmuje się między innymi leczeniem oraz profilaktyką chorób zębów. Ludzie o idealnych zębach nie istnieją, chociaż większość z nich do takiego ideału dąży. Tymczasem jest to trudne i nie zawsze możliwe. W praktyce też bardzo często sprawdza się zasada, że jeśli ktoś jest właścicielem naprawdę ładnych zębów, to nie są one zdrowe – i na odwrót, zęby wyglądające niespecjalnie atrakcyjnie są bardzo zdrowe. W dzisiejszych czasach obowiązującym kanonem piękna jest lśniący bielą, zdrowy uśmiech.

Ortodoncja zajmuje się zaś korygowaniem wad zgryzu. To z kolei najczęściej oznacza noszenie na zębach specjalnego aparatu ortodontycznego – dzięki temu naprawdę wiele można zdziałać. Inne aparaty zaleca się osobom dorosłym i młodzieży, odmienne zaś dzieciom – chodzi tutaj o uwzględnienie obecności zębów mlecznych. Tylko ortodonta może zalecić, jak długo należy nosić aparat. Ponieważ wady zgryzu są różne, różne są także aparaty.

Prywatnie czy państwowo ?
Współczesna stomatologia to bardzo szeroki zakres usług, z których korzystać można albo prywatnie, albo w zakładach publicznych. Dostać się do dentysty prywatnie to dziś żaden problem, ale za takie wizyty trzeba słono płacić. Ponadto w gabinetach prywatnych wykonywanych jest wiele rzeczy, których państwowo zrobić się nie da – na przykład wybielanie zębów. W zakładach publicznych natomiast za wizytę nic się nie płaci, ale za to czeka się na nią bardzo długo. Poza tym zakres usług jest tutaj ograniczony.

Artykuł sponsorowany


Zobacz też powiązane artykuły