Jakie choroby leczy kardiolog?

Popularnie nazywany lekarzem serca, zajmuje się wszelkimi chorobami i zwyrodnieniami układu krążenia i powiązanymi z nimi schorzeniami. Są jednymi z największych zagrożeń dla naszego życia, dlatego, jeżeli zaczynamy zauważać jakiekolwiek niepokojące obawy związane z naszym sercem, wyższym ciśnieniem, czy częstym drętwieniem kończyn, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Sprawdźmy, z jakimi chorobami ma do czynienia każdy kardiolog.

1. Choroba wieńcowa

Polega na niedokrwieniu mięśnia sercowego, który w efekcie staje się coraz mniej dotleniony i zaczyna obumierać. Wywołane jest to zmianami w tętnicach wieńcowych, których zadaniem jest doprowadzenie krwi do serca. Głównym objawem jest ból w okolicach serca określany jako piekący. Występuje podczas wysiłku, stresu, podczas jedzenia i nagłe wystawienie na chłód. Leczenie odbywa się dożywotnio zarówno operacyjnie, jak i farmakologicznie i ma na celu zahamowanie postępu choroby i niedopuszczenie do zawału.

2. Nadciśnienie tętnicze

Co trzeci dorosły Polak cierpi na tę chorobę. Jej objawami jest zmęczenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu i dolegliwości serca takie jak uczucie ucisku lub kołotanie. Nadciśnienie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, znacznie obniża wydolność fizyczną i psychiczną oraz w dłuższej perspektywie doprowadzają do pogorszenia samopoczucia, oraz wystąpienia zawału. Leczenie odbywa się poprzez diametralną zmianę nawyków żywieniowych, zdrowotnych oraz poprzez kurację farmakologiczną.

3. Ostry zespół wieńcowy

Potocznie nazywany zawałem serca rokrocznie zabija około 100 tysięcy osób. Dochodzi do niego na skutek zwężenia tętnic doprowadzających krew do serca, a tym samym do nieodwracalnego obumarcia jego części. Odpowiedzialny jest za to między innymi zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz wiele czynników dotyczących trybu życia chorego. W leczeniu najlepiej sprawdza się profilaktyka, to jest dbałość o wagę, zdrowe odżywianie się, uprawianie aktywności fizycznej, a także niepalenie papierosów. Po zawale konieczne są skomplikowane zabiegi oraz restrykcyjna rehabilitacja.

To tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć każdy kardiolog. Jednak wyżej wymienione choroby występują coraz częściej co jest bezpośrednim skutkiem zmian cywilizacyjnych i coraz bardziej statycznego trybu życia. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, gdyż wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie bez powikłań.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony: kardiolog Katowice.