Oddawanie szpiku – czy to boli?

szpik kostny

Co często powstrzymuje ludzi przed oddaniem szpiku kostnego? Przede wszystkim jest to obawa przed bólem. Dowiedz się więcej na temat oddawania szpiku, pozbądź się wątpliwości i pomagaj!

Oddawanie szpiku – różne metody

Aktualnie funkcjonują dwa rodzaje pobierania komórek macierzystych oraz szpiku kostnego do transplantacji. Najpopularniejszą metodą jest ta przypominająca oddawanie krwi, czyli pobranie z krwi obwodowej. Drugim sposobem (20% przypadków) jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – ta metoda odbywa się w pełnym znieczuleniu. Podczas całej procedury, osoby zaangażowane dbają o komfort oraz minimalizowanie wystąpienia bólu, bądź dyskomfortu. Przed pobraniem następuje szczegółowe przebadanie potencjalnego Dawcy, wtedy też często pada pytanie: „Czy oddawanie szpiku kostnego boli?”. Dawcy, którzy oddali szpik kostny lub komórki macierzyste porównują ból podczas oddawania do delikatnego stłuczenia. Oczywiście wszystko zależy od poziomu wytrzymałości Dawcy na ból – jednakże dla większości nie jest to ból nie do wytrzymania. Zdarzają się również przypadki, w których osoba, która boi się bólu zostaje Dawcą, ze względu na chęć pomocy. Oddawanie szpiku – metoda I
Zanim Dawca zostanie poddany procesowi pobrania z krwi obwodowej, musi przejść szereg badań, ale również właściwe przygotowanie. Kilka dni przed pobraniem Dawca otrzymuje zastrzyki czynnika wzrostu G-CSF, który powoduje wzrost liczby krwiotwórczych komórek macierzystych w organizmie Dawcy. Podczas aplikowania mogą pojawić się różnego rodzaju objawy, takie jak ból głowy. Jednak jest to stan przejściowy, który mija po pobraniu.

Oddawanie szpiku – metoda II

W przypadku pobrania z talerza kości biodrowej Dawca nie przyjmuje zastrzyków. Pobrania dokonuje się przy pełnym znieczuleniu. Po procesie u Dawcy mogą pojawić się różnego rodzaju niegroźne dolegliwości np. senność, mdłości czy chrypka oraz ból w miejscu wkłucia, który utrzymuje się zazwyczaj do kilku dni – Dawcy porównują go do bólu obicia się o kant szafki, który można wytrzymać bez środków przeciwbólowych. Więcej informacji na temat oddawania szpiku, ale i o tym, jak zostać potencjalnym Dawcą komórek macierzystych znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.


Zobacz też powiązane artykuły