Rodzaje masek ochronnych – te musisz znać

Bakterie, wirusy, grzyby, gazy, pyły zawieszone – wszystko to jest niewidoczne dla nas gołym okiem. Jednak każda z tych substancji może być obecna w otaczającym nas powietrzu, a przez to szkodzić naszym drogom oddechowym. Jeśli więc obecnie notowana jest zwiększona ilość zachorowań spowodowanych jakimś typem wirusa czy po prostu w naszym mieście powietrze jest zanieczyszczone smogiem, warto nosić dobre maseczki ochronne. Dzięki tym do naszych płuc dotrze zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu nasze drogi oddechowe będą o wiele zdrowsze. Sprawdź, jakie rodzaje powyższych produktów przydadzą Ci się w konkretnych sytuacjach.

Maski ochronne wielorazowego użytku i jednorazowe

Pierwszy podział interesujących nas artykułów dotyczy tego, czy danej sztuki możemy użyć raz czy wiele razy. Maski ochronne na twarz wielorazowe są zdecydowanie droższe. Jednak patrząc na to, że użyjemy ich więcej niż raz, ostatecznie mogą wyjść taniej niż produkty jednokrotnego użytku. Trzeba tylko pamiętać, by regularnie wymieniać w nich filtry czy je po prostu czyścić. W większości wypadków warto wybrać te produkty wielokrotnego użytku. Wyjątkiem jest jednak maseczka ochronna chirurgiczna – to co do zasady produkt jednorazowy, który po każdym użyciu jest wyrzucany do kosza. Ona bowiem ma zabezpieczać nas, ale przede wszystkim nasze otoczenie. Gdy bowiem mówimy, kichamy czy kaszlemy, wtedy cząstki zakaźne zamiast być uwalniane do otaczającego powietrza, pozostają na powierzchni wewnętrznej materiału.

Zupełnie inny typ produktu to półmaski ochronne stosowane często jako produkty antysmogowe. Ich najważniejszymi częściami są filtry z węglem aktywnym. Wychwytują one większe cząstki stałe które mogłyby przedostać się do naszych dróg oddechowych i im mocno zaszkodzić. Wspomniany wyżej filtr należy jednak regularnie wymieniać – okres, po którym konieczna jest wymiana, jest zawsze podany na opakowaniu produktu.

W dobie masowych zakażeń ogromną popularność zyskała maseczka ochronna bawełniana. Jest ona niedroga i niezwykle łatwa w stworzeniu, a dodatkowo – po każdorazowym wypraniu w wysokiej temperaturze – można jej używać wielokrotnie. Mogą ją wyprodukować wszystkie zakłady szwalnicze, a nawet my sami we własnym domu. Trzeba jednak pamiętać, że takie maseczki ochronne na twarz materiałowe nie są pełnym zabezpieczeniem przed wirusami. Stanowią one jedynie dodatkową ochronną barierę zmniejszającą nasze narażenie nas i otoczenia na rozprzestrzenianie się szkodliwych drobnoustrojów.

Materiał zewnętrzny