Dyskopatia – diagnostyka, objawy, leczenie

discopathy

Dyskopatia jest szerokim pojęciem obejmującym schorzenia krążka międzykręgowego. Dyskopatia jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pojęcie dyskopatia obejmuje również nazwę przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Dyskopatia polega na wypukleniu jądra miażdżystego i jest podstawowym elementem wpływającym na ucisk różnych struktur kanału kręgowego. Dolegliwości bólowe powstają przez ucisk mechaniczny lub niskie pH jądra miażdżystego spowodowane ubogą w tlen przemianą materii.

Dyskopatia – diagnostyka

Dyskopatia należy do jednych z najłatwiej do zidentyfikowania chorób. Choroba prezentuje konkretne objawy kliniczne, aby je potwierdzić należy wykonać RTG kręgosłupa w projekcji przednio-tylnej (AP) i bocznej, tomografia komputerowa kręgosłupa oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa. Wykonanie powyższych zabiegów daje klarowne wyniki występowania choroby.

Dyskopatia – objawy choroby

Podstawowymi objawami dyskopatii są odczuwalne bóle kręgosłupa, które promieniują wzdłuż nerwów czyli rwa kulszowa. Kolejnym elementem objawów dyskopatii jest drętwienie oraz mrowienie w miejscach, gdzie ucisk ma miejsce. Jednym z najniebezpieczniejszych objawów jest niedowład, które z czasem może spowodować zanik mięśni. Niedowład jest uznawany za porażenie lub całkowite osłabnięcie mięśni. Dodatkowo objawami mogą być problemy ze ścięgnami lub stawami kolanowymi. W niektórych przypadkach objawami może okazać się również rozciągnięcie mięśni, czyli objaw Lasègue’a, objaw Mackiewicza.

Dyskopatia – leczenie choroby

W 90% chorych terapia ogranicza się do zabiegów nieoperacyjnych. Najczęściej chory doznaje samoistnego wyleczenie z dyskopatii, jednak w niektórych przypadkach może to spowodować dodatkowe dolegliwości, które mogą wymagać leczenia operacyjnego. Najczęściej stosowane są metody zachowawcze, proponowane są pacjentom u których nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego. Na ogół zabiegi wykonywane w tym etapie mają za zadanie zmuszenie bodźców do działania oraz nauki pacjenta do prawidłowego funkcjonowania, nie powodującego zagrożenia rozwojem choroby.

Dyskopatia – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest stosowane u pacjentów u których leczenie zachowawcze nie przyniosło zamierzonego celu lub w przypadku osób, które nie klasyfikują się do leczenia zachowawczego. W zależności od rozwoju choroby może być stosowana mniej lub bardziej inwazyjna terapia chirurgiczna. Musimy jednak pamiętać, że wykonane zabiegi nie zawsze mogą przynieść ulgę.

Nie można również zapomnieć, że jednym z podstawowych zabiegów dla których dyskopatia powinna zostać wyleczona jest farmakologia. Najistotniejsze są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz miorelaksacyjne. Leczenie operacyjne dyskopatii może być wykonane jeżeli bóle są dłuższe niż 6 tygodni.


Zobacz też powiązane artykuły