Zioła na radzenie sobie ze stresem

herbata

Stres jest obecnie nieodłącznym elementem naszego życia i powoduje on, że choroby na tle nerwowym spotykają nas coraz częściej. Pośpiech, nadmiar obowiązków, zmęczenie, presja – to tylko kilka przyczyn, przez które możemy miewać problemy ze stresem.

W takich codziennych sytuacjach okresowego, łagodnego nadmiaru stresu oraz jego objawami, warto wspomóc się naturalnymi sposobami i skorzystać z leczniczych właściwości ziół. Jakie zioła najlepiej działają na stres i łagodzenie nerwów?

Główne dolegliwości spowodowane stresem to między innymi:

Stan napięcia nerwowego

Zwiększone napięcie nerwowe objawia się zdenerwowaniem, ciągłym skupieniem na problemach. Do tego mogą dołączyć odczucie zmęczenia, bezsenność lub wzmożona senność, kłopoty z zasypianiem, przyspieszone bicie serca. Zdarza się także drżenie rąk, nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka czy ból brzucha.

Bezsenność

Bezsenność może być schorzeniem samym w sobie, ale może także towarzyszyć zwiększonemu napięciu nerwowemu jako jeden z objawów. Osoba cierpiąca na bezsenność powinna zrezygnować z kawy i mocnej herbaty, a także z alkoholu i cukru. Dobrze jest zapewnić sobie codziennie dawkę ruchu, a także stosować techniki relaksacyjne.

Poza tym można mieć objawy w postaci problemów z układem pokarmowym, pogorszenia samopoczucia, bólów głowy i trudności z koncentracją.

Jakie zioła na stres i łagodzenie nerwów?

  • Chmiel – to roślina znana od wieków w ziołolecznictwie, ma właściwości uspokajające i nasenne. Związki aktywne chmielu hamują czynność kory mózgowej i wyciszają, dlatego jest on polecany do walki ze stresem i przy trudnościach z zasypianiem. Chmiel jest częstym składnikiem suplementów diety na stres i problemy ze snem.
  • Dziurawiec – korzystnie działa na równowagę emocjonalną i ma właściwości antydepresyjne. Regularne picie pomaga radzić sobie zaburzeniami nastroju, jednak jednocześnie wzmaga wrażliwość organizmu na światło.
  • Kozłek lekarski – to jedno z najpopularniejszych ziół kojących stres. Substancje aktywne zawarte w kozłku zmniejszają napięcie i niepokój. W efekcie ułatwiają zasypianie, wywołują stan odprężenia i poprawiają samopoczucie. Kozłek jest jednym z podstawowych składników herbat ziołowych na uspokojenie jak i suplementów diety na stres.
  • Lawenda – napar z kwiatów lawendy łagodzi bóle i zawroty głowy, obniża ciśnienie krwi a także uspokaja. Olejki eteryczne z lawendy są często wykorzystywane w aromaterapii, ponieważ rozluźniają i ułatwiają zasypianie.
  • Melisa – herbaty z liści melisy są popularne w łagodzeniu stanów pobudzenia nerwowego oraz przy trudnościach z zasypianiem. Melisa na uspokojenie działa kojąco na układ nerwowy, ale również przy dolegliwościach gastrycznych.


Zobacz też powiązane artykuły