Praktyczne zastosowanie olejków eterycznych

oil

W klasycznej aromaterapii olejki eteryczne wprowadza się do organizmu na 2 sposoby, poprzez skórę (masaż, kąpiel, kompres) oraz drogi oddechowe (inhalacje, wąchanie, wdychanie). Wystarczy zaledwie kilka kropli olejku eterycznego z kwiatów, liści, korzeni lub kory, aby te drogocenne substancje wchłaniane przez skórę i drogi oddechowe wykazały swoje właściwości lecznicze.

Bardzo modne w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach Spa jest wchłanianie olejku za pomocą masażu, kąpieli, kompresu oraz sauny parowej czy suchej. Substancje te absorbowane przez skórę przedostają się w ciągu kilku lub kilkunastu minut do układu krążenia, który roznosi uzdrawiające cząsteczki po całym organizmie. Działanie olejków jest wszechstronne. Przed masażem należy przeprowadzić wywiad, który z olejków jest najbardziej wskazany.
Olejki eteryczne mają działanie: pobudzające, odżywcze, uspokajające, relaksujące, a także: antyseptyczne, bakterio-, wiruso-, grzybobójcze, przeciwbólowe, odtoksyczniające, a nawet regulujące pracę serca. Jedne obniżają inne podwyższają ciśnienie.
W przypadku, gdy olejki eteryczne mają takie same działanie, w wyborze najlepszego należy się kierować indywidualnym odczuciem klienta.
Olejek eteryczny łączymy z olejem nośnikowym, ponieważ sam posiada zbyt wysokie stężenie. Oleje nośnikowe (bazowe) to najlepsze oleje roślinne otrzymywane najczęściej przez wyciskanie pestek na zimno.

Najpopularniejszymi olejami roślinnymi są:

  • dla cery suchej – oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z awokado, olej z orzechów laskowych;
  • dla cery tłustej – olej słonecznikowy, olej migdałowy, olej morelowy;
  • dla cery wrażliwej i alergicznej – olej z wiesiołka lub ogórecznika.

Dobór olejku

Po dobraniu odpowiedniego oleju nośnikowego należy dobrać olej eteryczny o ulubionym zapachu.
Chcąc uzyskać mieszaninę łagodną, czyli 1%, dzielimy ilość oleju nośnikowego przez 4, otrzymując ilość kropli olejku eterycznego. Np.: do masażu potrzebujemy 20 ml olejku bazowego. Dzielimy tę liczbę przez 4 i otrzymujemy wskazaną ilość kropli olejku eterycznego, czyli 5. Ilość tę możemy zwiększyć do 10, jeśli poznamy dobrze skórę klienta i nie będzie ona zbyt wrażliwa na olejek.
Pamiętać należy, że olejki powinny być stosowane w odpowiednim rozcieńczeniu i po przeprowadzeniu próby uczuleniowej.
Kroplę rozcieńczonego olejku eterycznego umieszczamy na wewnętrznej stronie nadgarstka lub zgięciu łokciowym. Jeśli po 12 godz. skóra nie będzie podrażniona, tzn., że olejek jest jak najbardziej wskazany dla danej osoby. Możemy poprzestać na 1 olejku, jeśli posiada on niezbędne dla nas właściwości lub zastosować mieszaninę kilku olejków – nie więcej niż 5.

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do stosowania olejków. Nie wolno wykorzystywać ich przy dolegliwościach kardiologicznych, astmie, zaburzeniach pracy tarczycy, zaawansowanych nowotworach czy podwyższonej temperaturze.
Stosując olejki przy masażu i kąpieli mają one podwójne działanie, przez kontakt z rozgrzanym ciałem wnikają przez skórę do układu krążenia, a unosząca się woń przedostaje się do układu oddechowego.
Aromaterapia jako niekonwencjonalna sztuka leczenia pozwala zapobiec wielu dolegliwościom, a nawet chorobom. Znajomość właściwości leczniczych olejków jest nieoceniona


Zobacz też powiązane artykuły