Depilacja i kłopoty z nią związane

golarka

Spojrzenie z innej strony

Gdy pojawia się temat, jakim jest depilacja, zwykle wszyscy skupiają się na najlepszych metodach, które należy stosować. Jak zawsze i wszędzie, tak i tu można się spotkać z odmiennymi opiniami oraz preferowanymi sposobami. Mimo, iż depilacja weszła już na stałe do arsenału zabiegów kosmetycznych, jak dotychczas nie ma ustalonych jednoznacznie metod jej przeprowadzania.

W tym artykule, nim podam, jaka depilacja jest najwygodniejsza, postaram się skupić na czymś innym, a mianowicie na tym wszystkim co depilację utrudnia i czego najlepiej unikać. Jednak nie mam zamiaru dyskredytować jednej metody, by podkreślić zalety innej. Na pewno depilacja może być przeprowadzana na kilka dość skutecznych sposobów, a wybór będzie uzależniony od różnych czynników. Wystarczy przypomnieć, że coraz bardziej popularna depilacja laserowa jest bardzo skuteczna, ale istnieją też pewne przeciwwskazania zdrowotne, które sprawiają, że nie jest to metoda zalecana wszystkim kobietom, czy nawet mężczyznom. Dobrze będzie zapoznać się ze szczegółową listą chorób, które są przeciwwskazaniem dla tej metody.

Kłopoty z golarką

Możemy śmiało przyjąć, że depilacja może być przeprowadzana na kilka sposobów. Jednak mimo, iż jak napisałem nie mam zamiaru deprecjonować żadnego z nich, trzeba wyraźnie podkreślić, że ciągle tak popularna u nas golarka – do tych sposobów nie należy. Innymi słowy trudno uznać ją za właściwy przyrząd do depilacji.

Golarka dawała jedyną możliwość w czasach, gdy depilacja dopiero torowała sobie drogę w naszym kraju i inne przyrządy oraz kosmetyki produkowane specjalnie w tym celu były jeszcze niedostępne. Dziś nie ma już tego problemu, dlatego też depilacja nie powinna być pod żadnym pozorem przeprowadzana golarką.

Golarki w swym zamyśle są przeznaczone dla mężczyzn do golenia zarostu na twarzy. Ich idea opiera się na tym, że nawet po goleniu zostaje pewien delikatny ślad zarostu, który podkreśla męskość. Wprawdzie tzw. nurt metroseksualny dąży do czegoś przeciwnego, ale generalnie mimo, iż kobiety wolą mężczyzn ogolonych, to niekoniecznie o twarzy niemal wydepilowanej.

Zupełnie inaczej wygląda depilacja golarką. Po każdym takim zabiegu włosy odrastają mocniejsze i bardziej widoczne. W ten sposób uzyskuje się efekt odwrotny od zamierzonego. Tu trudno nawet mówić o jakiejś trwałości, gdyż tego typu depilacja, o ile możemy ją tak nazwać, musi być powtarzana przynajmniej trzy razy w tygodniu. Skoro tak i skoro jest dostępnych tyle innych metod, można kategorycznie stwierdzić, że golarka do depilacji się nie nadaje i należy ją pozostawić mężczyznom.

Kłopoty z hormonami

O czym rzadko się wspomina, depilacja jest znacznie utrudniona u tych pań, u których występują zaburzenia hormonalne. Ich źródłem może być zarówno niewłaściwa dieta, jak również cechy wrodzone. Pomijam tu już sportsmenki przyjmujące męskie hormony, by poprawić swoje wyniki, choć wiem, że wcale nie jest to problem tak marginalny, jak się powszechnie sądzi.

Nie trzeba sięgać po niedozwolone środki, by potrzebna była nawet depilacja okolic biustu. Z takimi zaburzeniami lekarze dość często się stykają. Najczęściej leczy się te zaburzenia poprzez podanie żeńskich hormonów.

Niekorzystny efekt dają także kortykosteroidy. Stosuje się je w dermatologii oraz w chorobach układu nerwowego, a czasem także oddechowego. Osobiście mam mieszane uczucia wobec tej terapii, gdyż uważam, że skutki uboczne znacznie przewyższają pozytywy leczenia. Takimi skutkami ubocznymi jest również tycie oraz obrastanie włosami w różnych miejscach ciała. Dla kobiet w tym wypadku konieczna jest bardzo częsta depilacja, a i to nie zawsze wystarcza.

Kłopoty z kremami

Jakby nie było, depilacja jest obecnie wymogiem estetycznym, któremu poddaje się prawie każda kobieta. Wspomniałem już, że depilacja laserowej nie można każdemu zalecić. Odrzuciliśmy także golarki. Pozostają więc jeszcze trzy metody, o których trzeba pokrótce wspomnieć. Najboleśniejsza jest chyba depilacja woskiem. Nieco łagodniejsza, choć trudniejsza w przygotowaniu jest depilacja za pomocą pasty cukrowej.

Na trzecim miejscu listy znajdują się kremy do depilacji. Wiele pań odrzuca je ze względu na możliwość wystąpienia uczuleń. Mają sporo racji, gdyż część kosmetyków rzeczywiście czasem uczula. Jednak depilacja takim kremem jak Revitol Hair Removal Cream jest całkowicie bezpieczna pod tym względem. Jeśli któraś z pań obawia się wystąpienia uczuleń, powinna sięgnąć właśnie po ten produkt. Został tak pomyślany, by zabezpieczyć alergików. Depilacja tym sposobem jest również o wiele mniej bolesna niż w przypadku wosku lub pasty cukrowej.

Niekoniecznie jest to jedyna metoda, jaką można przeprowadzić depilację, ale dla kobiet ceniących sobie komfort zabiegu oraz obawiających się powikłań zdrowotnych jest co najmniej zalecana.


Zobacz też powiązane artykuły