Wiosenne porządki

Wiosna w końcu nadeszła. Już czas na wymianę garderoby w oczekiwaniu na gorące dni czy  porządkowanie domów i ogródków i mycie okien. Teraz jest również najlepsza pora na sprawdzenie kondycji naszego uzębienia, by w porę wychwycić wszelkie stany chorobotwórcze. Istotną kwestią jest również usuwanie odkładających się na zębach osadów i kamienia nazębnego, których zaleganie prowadzi do osłabienia szkliwa i tworzenia się próchnicy.

Osad, zwany też płytką nazębną to łatwo-usuwalny nalot, który pokrywa powierzchnię zęba. Na jego odcień wpływa nasza dieta i styl życia. Może być niewiele ciemniejszy od naszych zębów, bądź powodować widoczne przebarwienia, jeśli spożywamy duże ilości kawy, mocnej herbaty lub palimy papierosy. Pacjenci powinni dbać o usuwanie płytki bakteryjnej, nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale także w domu regularnie czyszcząc zęby i stosując nić dentystyczną. Piaskowanie i dokładne wypolerowanie zębów w czasie wizyty u dentysty pozwoli uniknąć przekształcenia osadu w uciążliwy kamień nazębny.

Kamień nazębny jest rezultatem odkładania się soli mineralnych, które po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego szczotkowania tworzą zwapniałą płytkę. Zbudowana jest ona z bakterii próchnicy, komórek nabłonka, resztek jedzenia oraz pierwiastków wapnia i fosforu. Znaczny stopień twardości uniemożliwia usunięcie kamienia przez pacjenta za pomocą dostępnych mu środków mechanicznych w postaci szczoteczki czy nici dentystycznej. Musi on zostać profesjonalnie usunięty w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszą metodą zlikwidowania zwapniałej płytki jest działanie przy pomocy ultradźwięków, czyli skaling. Efektywność tej techniki polega na tym, że usuwane są zarówno złogi kamienia nazębnego jak i poddziąsłowego, co ma istotne znaczenie w profilaktyce stanów zapalnych przyzębia.

Dla pełnego cyklu eliminacji zanieczyszczeń nieodzowną rolę pełni fluoryzacja. Zastosowanie preparatu z wysokim stężeniem fluoru powoduje wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przez demineralizacją.

W Ośrodku Implantologii i Stomatologii Dziecięcej „Mój Dentysta” przeprowadzany jest kompleksowy zabieg oczyszczania zębów z kamienia i osadu nazębnego. Dla perfekcyjnego efektu składa się on z czterech etapów – skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji. Procedurę tę wykonują wyspecjalizowane higienistki stomatologiczne. Po zakończonym oczyszczania udzielą one Państwu również rad dotyczących techniki prawidłowego mycia zębów, wyboru szczoteczki, pasty i innych środków do higieny jamy ustnej.

Tekst we współpracy z APC Wrocław.