Kriokomora w Szczawnie

komora

Nowa kriokomora powstała w Zakładzie Przyrodoleczniczym przy ulicy Sienkiewicza 1 w Szczawnie Zdroju. Kriokomora jest drugim tego typu obiektem w uzdrowisku, a koszt inwestycji to około 200 tysięcy złotych.

Dzięki zastosowaniu nowego zbiornika, pomieszczenie to będzie jeszcze bardziej wydajne i zdoła obsłużyć większą ilość pacjentów. Skrajnie niska temperatura ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Przebywanie w temperaturze minus 120 stopni Celsjusza przez około 2 minut wywołuje szereg pozytywnych efektów klinicznych, ze zmianami hormonalnymi i biochemicznymi włącznie. Z usług kriokomory, często korzystają sportowcy by zregenerować tkankę mięśniową. Rozluźnienie napiętych mięśni powoduje zwiększenie ich siły. Mieszkańcy Szczawna już od jakiegoś czasu mają możliwość korzystania z takiej właśnie kriokomory.

Do komory kriogenicznej wchodzi jednorazowo grupa 4 osobowa . Łączny czas pobytu wewnątrz komory wynosi w zależności od schorzenia od 2 do 3 minut. Po wyjściu pacjent udaje się na zalecane przez lekarze ćwiczenia wspomagające cały zabieg. Krioterapia ogólnoustrojowa w pakiecie zabiegowym według cennika kosztuje 35 złotych. Cena ta zawiera opiekę lekarsko-pielęgniarską w czasie zabiegu, pobyt w krokomorze maksymalnie trzy minuty oraz gimnastykę indywidualną lub grupową wedle zaleceń lekarza do 30 minut. Niebawem w Szczawnie Zdroju zostanie zamontowany specjalny zbiornik, który zwiększy wydajność kriokomory. Pomieszczenie bowiem zasilane jest ciekłym powietrzem. Uzdrowisko Szczawno – Jedlina dysponuje jak na razie małym przenośnym pojemnikiem na gaz, który pozwala na tygodniową działalność. Już wkrótce przy kriokomorze stanie ogromny 9 tonowy pojemnik, który przybędzie do Szczawna ze Stanów Zjednoczonych.


Zobacz też powiązane artykuły