Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy należą bez wątpienia do wyjątkowo nieprzyjemnych, a nawet dość wstydliwych dolegliwości, które skutecznie potrafią uprzykrzyć codzienne życie. Choroba hemoroidalna, zwana potocznie hemoroidami lub żylakami odbytu objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem, pieczeniem lub krwawieniem z odbytu połączonym z odczuwaniem bólu. Pacjenci bardzo często wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej, próbując ratować się domowymi sposobami. Niektóre metody w postaci okładów, stosowania specjalnej diety oraz ćwiczeń bywają wysoce skuteczne, pozwalając choremu zniwelować uciążliwe objawy bez konieczności podejmowania terapii farmakologicznej.

hemoroidy naturalne leczenie
Źródło: 121doc

Oleje, herbata i lód

Jedną z najbardziej efektywnych metod radzenia sobie z problemem hemoroidów są rozmaite okłady, np. z użyciem lodu, herbaty czy olejów – migdałowego lub kokosowego. Kompresy z lodem sprzyjają obkurczaniu naczyń żylnych, co przynosi choremu natychmiastową ulgę. Okłady z herbaty, szałwii lub rumianku również działają łagodząco i ściągająco. Warto spróbować tzw. „nasiadówek” z ziół. Wystarczy wywar z ziół dolać do miski z wodą i posiedzieć w niej kilkanaście minut. Ważna jest regularność – zarówno okłady, jak i ziołowe kąpiele trzeba jak najczęściej powtarzać.

Dieta bogata w błonnik

Odpowiednia dieta jest niezwykle istotna w przypadku profilaktyki i leczenia hemoroidów. Spożywanie na co dzień produktów bogatych w błonnik, a więc pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, a także obfitujących w mikroelementy warzyw i owoców pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów. Należy też unikać produktów, które sprzyjają zaparciom, czyli mięsa i nabiału w nadmiernych ilościach. Pamiętać trzeba również o odpowiednim nawodnieniu – lekarze zalecają wypijanie około 2 litrów płynów dziennie.

Sport to podstawa

Regularna aktywność fizyczna to, jak wiadomo, gwarancja zdrowego życia i dobrej kondycji. Ma ona także pozytywny wpływ na perystaltykę jelit, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć sprzyjających występowaniu choroby hemoroidalnej. Jest to bardzo istotne w przypadku osób otyłych, gdyż zbyt duża masa ciała negatywnie oddziałuje na stan naczyń żylnych odbytu. Warto więc uprawiać sport jak najczęściej.

Odpowiednia pozycja w toalecie

Metodą bardzo prozaiczną, ale bez wątpienia ważną i mogącą skutecznie pomóc poradzić sobie z uciążliwymi hemoroidami jest zmiana nawyków, jakie wykształciliśmy sobie przez lata. Chodzi mianowicie o pozycję, którą przyjmujemy podczas oddawania stolca. Dużo zdrowiej jest bowiem przykucnąć, zamiast siadać, do czego przyzwyczaiła nas konstrukcja obecnych toalet. Choć na początku może się to wydawać niewygodne, warto próbować zmienić przyzwyczajenie na zdrowsze dla naszego ciała.

Nie bój się lekarza

Jeśli dolegliwości bólowe lub krwawienie nie będą ustępować po zastosowaniu powyższych domowych sposobów, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. W zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej konieczne jest bowiem wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Opracowano na podstawie:

  • webmd.com
  • healthline.com