Korzyści z picia wody

Ciało człowieka składa się w 70-80% z wody, z tego powodu można się domyślić, że spożywanie jej ma wpływ na nasz organizm. Więc warto zadać sobie pytanie w jaki sposób i na jakie aspekty wpływa nawadnianie organizmu.

Rola wody w organizmie

Zawartość wody w organizmie ulega wahaniom ze względu na jakość spożywanych pokarmów i płynów. W organizmie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek.

Funkcje wody w organizmie to m.in.:
Orzeźwia – spożywanie wody skutecznie gasi pragnienie.
Dodaje energii oraz chęci do pracy.
Syci – spożywanie wody tuż przed zjedzeniem posiłku sprawi, że mniej zjemy. Żołądek zwiększy swoją objętość i szybciej zostanie pobudzony w mózgu ośrodek sytości, który będzie hamował spożycie większej ilości jedzenia. Podobne działanie wykazuje picie wody pomiędzy posiłkami.
Utrzymuje równowagę pH organizmu – picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia jest niezbędne w utrzymaniu pH komórek na poziomie neutralnym – 7.
Zapobiega chorobom serca – badania wykazały, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na choroby układu sercowego.
Poprawia wygląd cery – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd, nawilżając i ujędrniając skórę oraz spłycając zmarszczki.
Usuwa toksyny – woda oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega rozwojowi nowotworów.
Zapobiega kamieniom nerkowym – nerki do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej ilości wody, aby mogły skutecznie filtrować produkty przemiany materii. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do zagęszczenia moczu, który może powodować schorzenia dróg moczowych oraz pęcherza.
Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia proces uczenia.

Jak pić wodę?

Aby otrzymać te wszystkie korzyści, należy pić około 2 litrów wody każdego dnia. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, by optymalnie skorzystać z picia wody:

  • Staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę wody.
  • Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana korzystnie działa na organizm.
  • W sklepie wybieraj wodę, która zawiera składniki mineralne, w tym wapń i magnez.
  • Przed rozpoczęciem kuracji wodą leczniczą zasięgnij porady lekarskiej.