Solarium a nasza skóra – Promieniowanie UV

Solarium Beauty Salon Sunbathing  - dorianrochowski / Pixabay

Solarium to miejsce, które odwiedzamy głównie wtedy, kiedy aura, nie daje nam okazji do opalenia się. Pobyt w nim, to nie tylko gwarancja, że nasza skóra stanie się przyjemnie brązowa.  Taka „sztuczna kąpiel słoneczna” poprawia również nasze samopoczucie i pozwala na krótką chwilę przenieść się w wyobraźni na egzotyczną wyspę. Z solarium korzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Mało, kto z nich, zastanawia się jednak na tym, że „sztuczne słońce” również emituje pewne typy promieni UV, które bywają szkodliwe przede wszystkim dla naszej skóry. Przyjrzymy się, zatem, jak naprawdę wpływa solarium na naszą skórę i dla kogo, takie „zastępcze kąpiele słoneczne” są najbardziej groźne.

Jak powszechnie wiadomo, do solarium wybieramy się po to, aby nasza skóra przybrała przyjemnego brązowawego odcieniu. Umożliwia nam to, działanie promieni ultrafioletowych typu A. To właśnie pod ich wpływem, nasza skóra zmienia barwę. Jednakże, to samo promieniowanie, dokonuje ogromnych zniszczeń, przenikając bardzo głęboko w naszą skórę. Niszczy ono głównie włókna kolagenu i elastyny. Poza tym, powoduje ono również wysuszanie skóry. Emitowane przez urządzenia samoopalające promieniowanie UVA, przyspiesza też w znacznym stopniu proces starzenia się skóry. Niepokojącym jest przy tym również fakt, że dawka tego promieniowania jest od 100 do nawet 1000 razy większa od tej, jaką otrzymujemy, korzystając z naturalnych kąpieli słonecznych.

Bezpieczna granica, która nie powoduje aż takich szkód w strukturach naszej skóry przy korzystaniu z solarium, to mniej niż 10 godzin rocznie. W przeciwnym razie, sami „staramy się” – całkiem nieświadomie – nie tylko o szybciej starzejącą się skórę. Zbyt częste korzystanie z solarium, to także większe ryzyko zachorowania na czerniaka. Dotyczy to wszystkich użytkowników solariów. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się zaś osoby z jasną karnacją oraz rudymi włosami. Warto też pamiętać o tym, by dać naszej skórze odpocząć od tego typu kąpieli. Najbezpieczniejsza przerwa w korzystaniu z solarium to dwa dni.

Korzystając z solarium i chcąc jednocześnie zaoszczędzić naszej skórze cierpienia, musimy także pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami ochronnymi. Poza tym, po każdym takim zabiegu, powinniśmy dokładnie nawilżyć skórę – stosując odpowiednie kosmetyki.


Zobacz też powiązane artykuły