Skóra w okolicach ust – jak zadbać o jej piękny wygląd?

Czas zmiennej, wiosennej aury to dość niesprzyjający okres dla całej naszej skóry. A tym bardziej w okolicach ust, gdzie z jednej strony charakteryzuje się ona wyjątkową wrażliwością, z drugiej zaś jest stale narażona na działanie warunków pogodowych. Dlatego warto szczególnie zadbać o ten obszar cery, zarówno zwracając uwagę na nasz codzienny styl życia, jak i sięgając po skuteczne metody pielęgnacyjne.

Promienie UV, niskie temperatury czy wiatr to przykładowe czynniki, które potrafią negatywnie wpływać na kondycję cienkiej i delikatnej skóry w pobliżu ust. Jednocześnie ten obszar ciała zwraca szczególną uwagę innych osób i nierzadko świadczy o naszym ogólnym zadbaniu. Jak łatwo się zatem domyślić, mówimy o okolicach cery, którym należy się szczególna uwaga. Istotne w tym względzie okażą się takie kwestie, jak właściwa dieta, odpowiednie nawilżanie skóry, a także domowej roboty maseczki i peelingi bądź dostępne w drogeriach pielęgnacyjne pomadki.

Spadek kondycji skóry w okolicach ust – skąd się bierze?

Oprócz warunków atmosferycznych, do przyczyn gorszego stanu cery w tym miejscu twarzy można zaliczyć odwodnienie organizmu, zmiany hormonalne, procesy starzeniowe lub niedobory witamin. Co więcej, niemałe znaczenie potrafi mieć również sposób odżywiania się (np. jedzenie pikantnych potraw) czy też działanie mechaniczne, jak choćby przygryzanie lub oblizywanie warg. Tymczasem problemy zdrowotne, które nierzadko mają wpływ na kondycję ust, to cukrzyca, anemia, ogólny spadek odporności, niski poziom żelaza, cynku bądź witaminy B w organizmie oraz zapalenie grzybicze lub wirusowe. W zależności od rodzaju tych czynników, skóra może łuszczyć się, wysychać i boleśnie pękać. W innych przypadkach dochodzi też nieraz do pojawienia się zajadów na wargach.

Przede wszystkim – codzienna pielęgnacja

Prawdą jest, że stan skóry w okolicach ust będzie zależał od naszych codziennych nawyków. Dlatego warto zwracać większą uwagę na to, co jemy oraz jak chronimy cerę przed niekorzystnym oddziaływaniem pogody. Ponadto, istnieją nawilżające, odżywiające skórę preparaty, które pomagają uporać się z efektem suchych i pękających ust – jak np. regenerujące pomadki, zawierające naturalne oleje, witaminy A, B2 i E, aloes oraz miód. Warto też zwrócić uwagę na kosmetyki z filtrami UVA i UVB, zabezpieczające ten obszar twarzy przed negatywnymi skutkami kontaktu z promieniami słonecznymi.

Maseczki i peelingi, czyli domowe zabiegi kosmetyczne

Jeśli nie dokuczają nam podrażnienia skóry w okolicach ust, dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów, możemy codzienną pielęgnację wesprzeć za pomocą odżywczych kuracji. Tym bardziej, że jesteśmy w stanie przygotować je w domowych warunkach, przy użyciu łatwo dostępnych produktów. Dobrym przykładem jest tu peeling sporządzony z cukru oraz oliwy z oliwek bądź oleju kokosowego. Zastosowanie go polepszy ukrwienie ust i przyśpieszy złuszczanie suchych skórek w tych okolicach. Skutecznym sposobem okaże się peeling z preparatu zawierającego witaminę A (np. w postaci maści), który możemy rozprowadzić we wspomnianym obszarze, wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów. Ponadto, warto też wypróbować nawilżające maseczki na usta, wykonane z produktów naturalnych – wystarczy dodać do niedużej ilości oliwy z oliwek banany bądź śmietanę, nałożyć mieszankę na usta i po odczekaniu około 20 minut dokładnie ją zmyć.

Źródło: www.Qclinique.pl