Protezy zębów: stałe czy ruchome?

Mimo wielu starań bardzo często się zdarza, że niektórzy ludzie zmuszeni są do noszenia protezy zębowej. Jednak zanim zdecydujemy się na protezę, należy zapoznać się z możliwościami jakie daje odpowiednia pracownia protetyczna.

Rodzaj odpowiedniej protezy uzależniony jest przede wszystkim od ilości zębów własnych, ale także od budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wykonanie protezy.
Niejednokrotnie należy pamiętać, że wszelkie braki w uzębieniu należy uzupełniać. Do wyboru mamy stałe lub ruchome protezy zębów.

Uzupełnienia protetyczne stałe

Można w tym przypadku mówić o trzech rodzajach uzupełnień – wkładach koronkowych, implantach i licówkach.
Wkłady koronkowe mają za zadanie odtworzenie części koronowej zęba. Niekiedy mogą zastąpić tradycyjną plombę. Istnieją również korony mocowane na oszlifowanym zębie lub wkładzie koronowo-korzeniowym.
Licówki to cienkie nakładki, które przykleja się do zewnętrznej części zęba. Pozwalają na poprawę koloru oraz kształtu zęba.
Most jest także protezą stałą. Jednak może uzupełniać brak tylko jednego lub kilku zębów. Podstawą dla niego są własne zęby. Obecnie stosuje się mosty oparte na implantach.

Ruchome protezy

Protezy szkieletowe opierają się na własnych zębach. Nie osiadają, są stabilniejsze oraz łatwiej się je czyści. Mają wytrzymałą konstrukcję i łatwiej się do niej przyzwyczaić.
Akrylowe protezy całkowite stosowane są przy bezzębiu. Górne zazwyczaj trzymają się dobrze, natomiast dolne są mniej stabilne. Jednak w tym przypadku rozwiązaniem jest wszczepienie kilku implantów.
Protezy oparte na korzeniach własnych zębów stosuje się przy resztkowym uzębieniu lub gdy korzenie są zbyt słabe.