Lecznicze zastosowanie promieni UV
Osoby, których problemem jest tak zwana fotoalergia, niestety powinny pożegnać się z długimi kąpielami słonecznymi. Dlaczego? Ponieważ wpływa to negatywnie nie tylko na stan ich skóry. Dodatkowo przyczyniają się oni również, do zwiększenia ryzyka wystąpienia u nich zmian nowotworowych. Ci, którzy nie mają takich problemów, również nie powinni tak całkiem beztrosko korzystać ze skąpanych w słońcu plaż czy innych, tego typu miejsc. Najbezpieczniejsza granica czasowa, przebywania na pełnym słońcu z odpowiednim zabezpieczeniem to 2 godziny bez przerwy. Bez żadnej ochrony, nie powinniśmy zaś wystawiać się na działanie słońca przez okres dłuższy niż kwadrans. Poznajmy, zatem właściwości promieni ultrafioletowych, na działanie, których wystawiamy się, w trakcie zarówno długiego jak i krótkiego przebywania na słońcu a także w solarium.
Promieniowanie ultrafioletowe, jakie emitowane jest przez słońce i urządzenia samoopalające, uznawane jest przez większość specjalistów za ogólnie szkodliwe. Nie jest to jednak do końca prawdą. Dlaczego? Ponieważ promienie UV bywają wykorzystywane często w lecznictwie, jako wspomagające proces leczenia niektórych schorzeń. Ich działanie, bywa korzystne w przypadku walki z takimi przypadłościami skórnymi jak: łuszczyca, łupież i trądzik.
Łuszczyca – to dość częsta i trudna do wyleczenia choroba skórna. Promienie słoneczne, w tym przypadku, zmniejszają uczucie swędzenia oraz niwelują stan zapalny skóry. Terapeutycznie stosowane są tu zarówno sztuczne promienie UVA jak i UVB. Dodatkowo można skorzystać też, ze specjalnych zabiegów w solariach, będących połączeniem kąpieli i zabiegu naświetlania skóry.
Łupież – w walce z nim, również dość sprzyjające bywają promienie UVB. Powodują one zmniejszenie podziału komórek, odpowiedzialnych za powstawanie tej właśnie zmiany.
Trądzik – w tym przypadku, zalecane są jedynie krótkotrwałe kąpiele słoneczne. Dzięki nim, następuje zatrzymanie czynności łojotokowych. Tym samym, zmniejsza się ilość powstających wyprysków i innych zmian trądzikowych.
Jak zatem widać, promienie UV pomagają nam głównie w walce, ze zmianami skórnymi. Ważnym jest jednak, by nie przesadzać z ilością serwowanych naszej skórze kąpieli słonecznych. Pamiętajmy, że jest ona w tym czasie, osłabiona a tym samym, bardziej narażona na działanie promieni ultrafioletowych. Jeśli nie będziemy przesadzali z ilością spędzanego na słońcu czy w solarium czasu, szybko dojdziemy do wniosku, że faktycznie pomogliśmy sami sobie. w przeciwnym wypadku, nie tylko podrażnimy chorą skórę, ale przyczynimy się jednocześnie do pogorszenia jej ogólnego stanu.