Kifoza – łukowate wygięcie kręgosłupa

garb

Kifoza jest łukowatym wygięciem kręgosłupa, w potocznym języku kifoza rozpoznawana jest pod nazwą garb. Występowanie kifozy u ludzi lokalizuje się na odcinku piersiowym a także, krzyżowym kręgosłupa. Jest naturalnym wspornikiem dla człowiek, dzięki któremu ludzie mogą wytrzymywać duże obciążenia. Dodatkowo jest ona elementem umożliwiającym utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ze względu na charakter życia człowiek, skrzywienie może powiększać się, ewentualnie ulegać pomniejszeniu.

Efektem niewłaściwego trybu życia garb może powiększać się lub pomniejszać i w ten czas powstaje wada postawy. Wady postawy kształtują nasz wygląd oraz pogarszają sprawność ruchową. Podstawowym elementem garbienia się, jest niepoprawne siedzenie na krześle, a wtedy płuca są uciskane przy ograniczonym ruchu klatki piersiowej. W ten sposób utrudniamy oddychanie naszemu organizmowi. Skrzywienie kręgosłupa jest podstawowym efektem garbienia się. Efektem takiego zachowania jest odczuwalny ból pleców, nawet podczas krótkiego spacerku.

Kifoza – objawy garba

Kifoza to postępująca choroba kręgosłupa. Kifozę można stwierdzić nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Kifoza patologiczna jest efektem nieprawidłowego trybu życia. Najbardziej narażoną grupą osób u których może występować kifoza, to dziewczęta i chłopcy z wadami postawy, w wieku od 10-15 lat oraz osoby dorosłe chorujące na osteoporozę. Kifoza u wielu osób nie ujawnia się poprzez jakiekolwiek objawy i właśnie z tego powodu bardzo duże grono osób nie wie, że może mieć wadę postawy.

Ze względu na fakt, że kifoza charakteryzuje się wieloma elementami, to najważniejsze z nich, które mogą pokazywać objawy to:

  • narastające zmęczenie
  • notoryczne bóle pleców
  • widoczne zaokrąglenie pleców
  • zesztywnienie oraz napięcie kręgosłupa
  • zniekształcenia klatki piersiowej
  • zróżnicowany poziom ramion
  • zgięta postawa pionowo człowieka, z nachyloną głową do przodu

Niestety ale kifoza nie może być rozpoznana w skutek powyższych elementów, aby jednak mieć pewność, że osoba choruję na kifozę, należy pod każdym względem wykonać szereg badań na zdiagnozowanie kifozy. Podstawowymi badaniami jest rentgen kręgosłupa, badanie palpacyjne oraz obserwacja postawy. Wczesne zdiagnozowanie kifozy jest elementem koniecznym w celu przeprowadzenia wczesnej terapii. Ze względu na poziom zaawansowania kifozy jest leczona zabiegami rehabilitacyjnymi, a najgorszych przypadkach operacyjnie.

Kifoza – leczenie garba

Kifoza ze względu na poziom zaawansowania jest leczona na różne sposoby. Jednym z podstawowych zabiegów lekarskich jest noszenie pasa ortopedycznego. W podstawowym stadium schorzenia leczenie może być niewykonywalne, gdyż skrzywienie kręgosłupa może ulec samoistnemu wydrwieniu. Wiele osób posiadających schorzenie musi wykonywać czynności fizjologiczne poprawiające sprawność ruchową oraz wzmacniającą mięśnie kręgosłupa. Niestety w przypadkach, gdy osoby chore posiadają wysoki poziom zaawansowania, jedynym skutecznym sposobem leczenia kifozy jest zabieg operacyjny.

Kifoza – etiologia

Nieprawidłowy tryb życia nie jedynym elementem wpływających na powstawanie kifozy. Istnieje wiele elementów, które sprzyjają powstawaniu kifozy patologicznej, a do najważniejszych z nim zaliczamy: efekty choroby gruźliczej, krzywica, złamania lub zwichnięcia, różnego rodzaju zapalenia kręgosłupa, nowotwory, a także inne czynniki.

Kifoza jest jednym z podstawowych elementów choroby Scheuermanna. Pozostałością po owej chorobie są zwyrodnieniowe zmiany kręgów środkowego odcinka piersiowego, potocznie nazywanym guzkiem Schmorla. Bardzo często zmiany postawy kręgosłupa prowadzą do bolesnych skutków, najczęściej odczuwalnych u osób stosunkowo młodych z przedziału wiekowego od 10 do 15 lat. Każde podejrzenie schorzenia powinno być natychmiastowo badane, aby zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby jest kluczowym elementem skutecznej terapii leczenia schorzenia kręgosłupa.

Podobne choroby

Objawy kifozy są często mylone z objawami innych schorzeń takich jak:

Dna moczanowa – gdzie oprócz nieprzyjemnego bólu może również pojawiać się zmęczenie, ale jej symptomy nasilają się zwykle w nocy i trwają kilka godzin.

Rwa kulszowa – gdzie przeszywający ból może pojawić się w najbardziej prozaicznych sytuacjach, takich jak wstawanie z łóżka czy nawet zwykłe kichnięcie. Ataki tej przypadłości są nagłe i niezwykle bolesne, ale również nasilają się w nocy.


Zobacz też powiązane artykuły