Jakie usługi dentystyczne w ramach NFZ?

Idąc do stomatologa warto się przygotować do takiej wizyty. I wcale nie chodzi tu o opanowanie swoich lęków czy obaw, strachu przed borowaniem czy usuwaniem zęba. Warto po prostu wiedzieć, z jakich usług możemy korzystać bezpłatnie, z naszego ubezpieczenia, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Za część wykonywanych usług czy materiałów będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, czyli wykonać je prywatnie. Taka możliwość istnieje nawet wtedy, kiedy nasz dentysta Bielsko Biała ma podpisany kontrakt z NFZ. Usługi dentystyczne Kraków w pełni refundowane określają przepisy prawa, które ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Obejmują dentysta one zarówno świadczenia stomatologiczne, jak i materiały, które służą do ich wykonania. W dokumencie tym określono dokładnie, które z wykonywanych przez stomatologa usług zaliczane są do świadczeń gwarantowanych, a które nie. Każdy z pacjentów, który odwiedza gabinet stomatologiczny ma prawo między innymi do bezpłatnego badania lekarskiego stomatologicznego, ale tylko raz do roku. W przypadku badania lekarskiego kontrolnego przysługują nam trzy wizyty w roku.

Za wykonanie zdjęcia, jak również znieczulenie miejscowe również nie będziemy musieli płacić. W przypadku usuwania zębów w niektórych przypadkach możemy liczyć na usługę bezpłatną, ale w większości przypadków usługę tą będziemy musieli pokryć własnymi kosztami. Usługi protetyczne czy ortodontyczne również mogą być finansowane przez Fundusz, ale w bardzo ograniczonych przypadkach i sytuacjach – i w dużej mierze usługi te dotyczą wyłącznie dzieci (do 12. roku życia). W sytuacji, kiedy wystąpi ostry, niespodziewany ból zęba lub dostaniemy obrzęku twarzy bądź będziemy krwawić z jamy ustnej wówczas mamy prawo do skorzystania z doraźnej pomocy stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkty przyjęć zazwyczaj znajdują się w szpitalach. Czasami taką doraźną pomoc możemy uzyskać również u naszego dentysty – kiedy ma podpisany odpowiedni kontrakt z Funduszem.