Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha?
Ból ucha oprócz tego, że stanowi bardzo duży dyskomfort i utrudnienie w codziennym życiu, może być również zwiastunem poważnej choroby. Z tego też powodu warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny bólu ucha, a także jak wygląda diagnoza i leczenie takich przypadłości. Co więc powinniśmy wiedzieć o tego typu problemach?
Ból ucha zewnętrznego
Być może nie każdy o tym wie, lecz ucho jest stosunkowo dobrze unerwionym fragmentem ludzkiego ciała. Obecne są w nim włókna czuciowe z nerwów językowo-gardłowych, czaszkowych czy też szyjnych rdzeniowych i nerwu błędnego. Sprawia to, że ból występujący w tym miejscu może mieć naprawdę wiele przyczyn.
Zdecydowanie najczęściej ból pojawia się w uchu zewnętrznym, czyli w okolicach małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Jakie mogą być jego przyczyny? W tym wypadku najczęściej ma się do czynienia z urazem mechanicznym, czyli np. z otarciem, urazem termicznym czyli oparzeniem lub przemarznięciem, a także z nadmiernym zaleganiem woskowiny. Oprócz tego ucho zewnętrzne może boleć także z powodu znajdującego się w nim ciała obcego, wyprysku alergicznego bądź nowotworu.
Ból ucha środkowego
O ile przyczyny bólu ucha zewnętrznego można stosunkowo łatwo rozpoznać nawet samodzielnie, to już jednak o wiele większym problemem jest ból, który można zlokalizować w uchu środkowym. Co on może oznaczać?
W tym wypadku najczęściej specjaliści diagnozują jako genezę bólu uraz mechaniczny lub ciśnieniowy, który dość często pojawia się podczas lotu samolotem lub przy urazie błony bębenkowej. Oprócz tego nierzadko występującą przyczyną bólu ucha środkowego jest zapalenie wyrostka sutkowego lub zapalenie ucha środkowego. Ta ostatnia przypadłość zazwyczaj pojawia się u dzieci, które z powodu niewykształconego jeszcze organizmu narażone są na stany zapalne uszu.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że za ból tej części ucha dość często odpowiada rozwijający się w trąbce słuchowej nowotwór.
Jak wygląda leczenie bólu ucha? Aparaty słuchowe Parczew.
Jak więc widać po powyższym opisie, ból ucha nie jest sprawą przypadkową i zawsze ma większą lub mniejszą przyczynę. Bez względu jednak na powód, konieczne jest zawsze przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jak ono powinno wyglądać?
Rzecz jasna leczenie musi być odpowiednio dobrane do źródła problemu, lecz na ogół stosuje się po prostu niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli np. paracetamol. Często równolegle z takimi środkami podaje się także farmaceutyki obkurczające błonę śluzową w nosie i nosogardzieli, co ułatwia udrożnienie ujścia trąbki słuchowej. Są to jednak drogi, które niwelują jedynie symptomy. Zdecydowanie lepiej jest udać się do specjalisty, który przeprowadzi niezbędne badania i dobierze optymalny sposób terapii. Parczew i okolice – mieszkańców zapraszamy do sprawdzonego protetyka – ABC Słuchu, który pomoże również w wyborze najlepszego aparatu.
Materiał zewnętrzny