Jaka jest najlepsza yerba mate?
Chcesz się dowiedzieć, jaka yerba mate jest najlepsza, bo nie wiesz, jaki produkt wybrać z szerokiego asortymentu sklepu, który ją oferuje? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak na to, która zupa jest najlepsza, lub który kwiat najładniej pachnie. W przypadku osób początkujących pierwsze kroki w przyzwyczajaniu się do tego wyjątkowego naparu muszą prowadzić przez gatunki z różnych części świata, o różnej mocy, czy z różnymi dodatkami. Wszystko po to, aby metodą prób i błędów odnaleźć smak, który będzie idealnie odzwierciedlał ich potrzeby. Każdy z nas ma nieco inne preferencje smakowe, zapachowe oraz jakościowe i to nimi należy się kierować przy wyborze yerby.
Świeża yerba to dobra yerba
Jaka jest uniwersalna zasada poszukiwania dobrej yerba mate? Niech będzie to naprawdę świeży, odpowiednio spreparowany susz. Jak go rozpoznać? Przede wszystkim po otwarciu opakowania warto rozetrzeć trochę suszu w palcach. Powinien on lekko kruszyć się pod wpływem nacisku i pozostawiać odrobinę pyłu na skórze. Należy również powąchać susz – jego zapach powinien być wyrazisty, ziołowy, ale nie stęchły. Tak naprawdę każdy gatunek yerby znajdzie swojego amatora, ale na pewno nie znajdzie go produkt, który jest po prostu nieświeży i z tego powodu zniechęca do spożycia, a nawet może być źródłem zatrucia pokarmowego.
Łagodna czy mocna – jaką yerbę parzyć?
Aby uzyskać delikatniejszy pod względem smaku i właściwości napar yerby, wystarczy parzyć ją krócej, na przykład przy pomocy wyciąganego zaparzacza, przez około 3-5 minut, wodą o temperaturze 70-80 stopni. Delikatna yerba mate to także napar, który uzyskuje się przez dodanie do matero niewielkiej porcji suszu – około jednej łyżeczki. Przeglądając oferty sklepów z yerbą pochodzącą z krajów całego świata, można jednak zauważyć na etykietach napisy „łagodna” lub „mocna”. Ze względu na sposób czy miejsce uprawy, krzew ostrokrzewu paragwajskiego może wydawać liście o słabszym lub mocniejszym składzie jakościowym i ilościowym. Warto zaczynać od łagodniejszych naparów, aby nie zrazić się goryczką yerby i stopniowo zwiększać jej stopień zaparzenia.
Owocowa czy solo – jaki smak yerby wybrać?
Zanim zdecydujesz się na smakową yerbe matę, posmakuj tej zwykłej, solo – zarówno łagodniejszej, jak i mocniejszej. W przypadku yerby jest tak samo, jak z kawą czy herbatą – sam napar nie zawsze dostarcza pożądanej przyjemności z picia, dlatego warto go wzbogacić o nowe nuty smakowe czy zapachowe. Yerba mate smakowa, na przykład z dodatkiem suszonych ziół lub owoców, może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które mają problem z zaakceptowaniem jej nawet łagodnego, ale wciąż bardzo specyficznego smaku. Może to być również doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować lub brakuje im czegoś ekstra w smaku klasycznej yerby. Bez względu na swoje preferencje, jeśli zdecydujesz się na dobrą, świeżą yerbę pakowaną w możliwie jak najkrótszym czasie po zbiorach, z pewnością będziesz zadowolony ze swojego wyboru.