Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

szczoteczki

Regularne szczotkowanie zębów to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki temu możesz zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego, a w konsekwencji powstawaniu próchnicy. Czy wiesz, że masz możliwość wyboru przyrządu, z którego korzystasz na co dzień podczas mycia? Możesz zdecydować się na szczoteczkę elektryczną, soniczną lub manualną. Istnieją również różne rodzaje i twardości włosia. Wszystkie te elementy mogą wpływać na Twój komfort podczas codziennej toalety. Dowiedz się, w jaki sposób wybrać najlepszy produkt dla siebie.

Czym różni się szczoteczka elektryczna od manualnej?

Najbardziej znanym typem szczoteczki jest manualna. Można ją dostać w każdej drogerii oraz większym sklepie. Służy ona do szczotkowania zębów i umożliwia pozbywanie się resztek pożywienia z przestrzeni pomiędzy nimi. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób, które są dokładne i regularnie dbają o higienę jamy ustnej. Jest to również odpowiedni produkt dla tych, którzy nie mają poważnych problemów z uzębieniem.

Szczoteczka elektryczna wyposażona jest dodatkowo w system, który umożliwia elektryczne sterowanie głowicą. Porusza się ona w sposób, dzięki któremu dokładnie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe oraz same zęby. Jest ona polecana dzieciom oraz osobom, które chcą jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Bardzo dobrze sprawdza się również u pacjentów ortodontycznych, którzy muszą czyścić nie tylko zęby, ale również aparat i wszystkie jego elementy.

Kiedy szczoteczka soniczna sprawdzi się najlepiej?

Szczoteczka soniczna ma wygląd identyczny, jak jej manualny odpowiednik. Jednak jej praca przypomina elektryczną. Drgania umożliwiają sprawne i dokładne oczyszczenie wszystkich zębów i przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu znacznie lepiej radzi sobie z nadmiarem kamienia nazębnego niż inne podobne produkty. Co ważne, jest ona polecana w przypadku osób z aparatem ortodontycznym. Jeżeli jest odpowiednio wykorzystywana, może być jednym z najlepszych produktów do higieny jamy ustnej.

To, jaki rodzaj szczoteczki do zębów wybierzesz, jest uzależnione od Twoich preferencji oraz konieczności. Jeżeli nie masz pewności, który produkt sprawdzi się najlepiej, możesz skonsultować to ze specjalistą. W Madent masz możliwość uzyskania profesjonalnej porady stomatologicznej. Dzięki niej możesz z łatwością podjąć decyzję, czy w Twoim przypadku szczoteczka manualna będzie wystarczająca, czy może jednak lepiej sięgnąć po elektryczną lub soniczną. Pamiętaj, że jest to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników i decyzja może być zupełnie inna w przypadku różnych osób.

Jak wybrać twardość włosia w szczoteczce do zębów?

Szczoteczki do zębów można podzielić również pod kątem twardości włosia na delikatne, średnie oraz twarde. W jaki sposób zdecydować, która będzie dla Ciebie najlepsza?

Szczoteczki o średniej twardości

Zdecydowana większość osób wybiera szczoteczki o średniej twardości. Jest to standardowe ułożenie, które sprawdza się u tych, którzy mają standardowe uzębienie bez większych problemów z nadwrażliwością lub ortodontycznych. Nie powodują one znacznego ścierania szkliwa, dlatego mogą być stosowane bez problemu kilka razy dziennie.

Miękkie szczoteczki do zębów

Jeżeli masz mocno nadwrażliwe zęby, wówczas warto sięgnąć po miękką szczoteczkę. Nie ściera ona szkliwa i jest bardzo delikatna dla dziąseł. Jest ona również polecana w przypadku infekcji w jamie ustnej, które powodują ból i dyskomfort. Jeżeli masz skłonności do zmian chorobowych w ustach, również lepiej sięgnąć po ten typ produktu.

Szczoteczki do zębów z twardym włosiem

Z kolei szczoteczki z twardym włosiem są bardzo rzadko polecane przez stomatologów. Nieodpowiednio używane mogą ścierać szkliwo, co prowadzi do powstawania ubytków, a w konsekwencji poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego po tego typu produkty sięgaj wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

Pamiętaj, że prawidłowo dopasowana szczoteczka do zębów znacznie poprawia Twój komfort i wpływa pozytywnie na codzienną higienę jamy ustnej. Możesz bez większych przeszkód dbać o swoje zdrowie, bez jakiegokolwiek uczucia dyskomfortu.


Zobacz też powiązane artykuły