Jak rozpoznać nerwicę i depresję?

Rozpoznanie nerwicy polega na dokładnym wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza z osobą, u której podejrzewa się nerwicę. Postawienie diagnozy o nerwicy jest równoznaczne z rozpoznaniem wszystkich jej objawów i przypisaniem tych objawów właśnie do nerwicy. Pierwsze symptomy nerwicy chory może zaobserwować samodzielnie. W sytuacjach stresujących nerwica objawia się fizycznie i psychiczne. Do fizycznych objawów nerwicy zaliczamy: kołatanie serca, lęki, ściskanie w żołądku, mroczki przed oczami, zawroty głowy, ogólne osłabienie. Psychicznymi objawami nerwicy mogą być depresję i złe stany emocjonalne.

Mam nerwicę i co dalej?

Diagnoza na temat nerwicy może wzbudzić w człowieku obawy przez dniem następnym i być przyczyną wystąpienia stanów lękowych, nerwicy serca lub nerwicy żołądka. Świadomość, że jest się chorym na nerwice nie powinna w żaden sposób paraliżować człowieka, w wręcz przeciwnie, powinna prowadzić do świadomego prowadzenia życia i reagowania na pierwsze objawy nerwicy. Nerwica jest zaburzeniem, z którym można żyć i je zwalczać (podobnie jak dyskopatia). Nauka świadomego reagowania na napady nerwicy i rozpoznawania ich źródeł jest forma hamowania skutków nerwicy i przyczynia się do walki z tą podstępna chorobą. Nieleczona nerwica skutkuje nieprzewidzianymi w skutkach atakami przemocy.

Skutki nerwicy

Zaburzenie psychiczne, jakim jest nerwica przynależy do grupy chorób nadających się do leczenia.

Jest to choroba, do której nadal podchodzi się lekceważąco i nie w taki sposób, w jaki powinno się. Nerwica przypisana do życia w stresie połączonego z ciągłą walką o byt przez wielu jest uważana za coś oczywistego i nie groźnego. Bagatelizowanie nerwicy może mieć poważne skutki i doprowadzić do pojawienia się ciężkich chorób – także somatycznych: zespół jelita drażliwego, anemia. Skutki nerwicy pojawiają się z różną intensywnością, ponieważ jeden człowiek jest bardziej odporny na nerwicę, a drugi mniej. Najczęstsze skutki nerwicy to: wystąpienie stanów lękowych, zły stan narządów: serca, żołądka, silne migreny, narastający pesymizm.