Jak radzić sobie z depresją sezonową?

depresja sezonowa

Okres zimowy to czas, w którym brakuje słońca, dni stają się smutne i szare, dominuje nieprzyjemna pogoda, a ludzie większość czasu w domu. Bardzo często brakuje nam motywacji do działania, ciągle jesteśmy zmęczeni i senni, co może oznaczać depresję sezonową. Jakie są na nią sposoby?

Objawy

Najczęściej pojawiającymi się objawami są przygnębienie, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia. U niektórych osób obserwuje się wzrost lub brak apetytu. Często można zauważyć wahania nastroju, kłopoty z koncentracją oraz brak motywacji.

Metody leczenia depresji sezonowej

Zanim sięgniemy po leki, nawet te dostępne bez recepty, należy wypróbować kilka prostych sposobów, które mogą pomóc naturalnie zwalczyć złe samopoczucie.

  • Zadbanie o siebie – przez brak motywacji można przestać dbać o swój wygląd, dlatego zajęcie się wróceniem do siebie na zewnątrz może dobrze zrobić i sprawić, że poczujemy się lepiej.
  • Aktywność fizyczna – pomaga przy senności, a także uszczęśliwia. Najlepiej wybrać aktywność, która nas interesuje, co pomoże z motywacją do ćwiczenia. Ćwicząc nasz organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, dlatego wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie.
  • Spotkania ze znajomymi – są skutecznym sposobem na sezonową depresję, pod warunkiem, że spotykamy się z pozytywnymi osobami. Bycie samemu może pogłębić uczucie samotności występujące przy przygnębieniu.
  • Czas na świeżym powietrzu – warto wybrać się na zewnątrz, np. na spacer. Wyjście na słońce pomaga z depresją sezonową dzięki witaminie D3. Jeśli pogoda jednak nie dopisuje przez długi czas, warto przyjmować ją w formie tabletek.

Pamiętajmy, że pogorszenie nastroju jesienią lub zimą związane jest z niedoborem promieni słonecznych. Jeśli żadne metody walki nie pomogą, należy wybrać się do specjalisty, który skieruje na odpowiednie leczenie. Depresja sezonowa jest dolegliwością, na którą cierpi 10% Polaków. Ważne jest także oddzielenie depresji sezonowej od klinicznej i sięganie po pomoc, zwłaszcza jeśli po zmianie sezonu symptomy nie ustępują.


Zobacz też powiązane artykuły