Jak przedłużyć sobie życie ?

fitnessclass

W historii pojawiają się opowieści i legendy o tajemniczych, cudownych środkach zapewniających wieczne życie. Ludzie od wieków dążyli do znalezienia przepisu na wieczne życie. Współcześnie jednak coraz częściej o sukcesie na podobną skalę co wieczność można mówić w przypadku długiego życia.

Niby średnia długość życia ludzi na świecie się wydłuża za sprawą rozwoju medycyny. A jednak złe nawyki, mnóstwo stresu, przetworzona żywność, a przede wszystkim siedzący tryb życia zbierają swoje żniwo. Ludzie umierają także w bardzo młodym wieku na choroby określane mianem cywilizacyjnych.

Zdrowy tryb życia

Choć występują powszechnie, to jednak bynajmniej nie są czymś naturalnym. Człowiek nadal może ich unikać, a co za tym idzie żyć długo. Wystarczy że o siebie bardziej zadba. Służy temu między innymi zdrowy tryb życia, który jest podstawą w dążeniu do długiej egzystencji jednostki na ziemi. Wzorem swoich przodków należałoby przede wszystkim jeść mniej. Współcześni idą jednak dalej i katują się dietami, które nie mają wiele wspólnego z rozsądnym jadłospisem.

Tymczasem można jeść wszystko, ale w niewielkich ilościach. Granica około dwóch tysięcy kalorii nie została wyznaczona przez przypadek. Oczywiście można ją przesuwać w zależności od trybu życia czy wykonywanej pracy. Generalnie jednak zdrowsi są ci, którzy się nie przejadają. Warto pomyśleć o systematycznej aktywności fizycznej. Obniża ciśnienie krwi, zmniejszając zarazem poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. W ten sposób ogranicza się ryzyko wystąpienia wielu chorób, które zbyt często okazują się śmiertelne.

Nie tylko zdrowie

Sport poprawia również nastrój, co jest czynnikiem kluczowym w długim i co też ważne szczęśliwym życiu. Wyższy poziom endorfin zmniejsza napięcie, przynosi natomiast poczucie zrelaksowania. Sprawia, że człowiekowi chce się śmiać. Głośny i szczery śmiech to podstawa dbania o swoje zdrowie. Tak więc oglądanie zabawnych, nawet trochę głupkowatych, filmów nie jest bynajmniej stratą czasu. Poprawia nastrój, zmniejsza poziom hormonów stresu, jak również korzystnie wpływa na odporność organizmu.

Dzięki niej łatwiej radzi on sobie z chorobami, wielu z nich udaje mu się nawet uniknąć. Zdrowi ludzi żyją dłużej. Aby jednak móc się zdrowiem cieszyć, trzeba zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku i zadbać o jego jakość. Sen powinien trwać minimum siedem, osiem godzin. Przyjazna sypialnia jest natomiast miejscem wyciszonym, dosyć ciemnym i dobrze przewietrzonym. Może być tam nieco chłodniej niż w innych częściach domu.

Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale generalnie lepiej przesypiać noce i działać za dnia. To naturalny rytm dobowy, który kształtował się wraz z rozwojem ludzkości. Na koniec kilka słów o szczęściu. Nawet krótkie, ale wypełnione nim życie jest wartością samą w sobie. Warto jednak pamiętać, że dzięki szczęściu życie można też wydłużać. Dlatego tak ważne jest, by o nie dbać. Szukać sposobów na realizowanie swoich pasji w życiu zawodowym, otaczać się przyjaznymi i wspierającymi ludźmi, mieć hobby, które poprawia nastrój i pozwala się zrelaksować.
Dziękujemy portalowi Portal-Medyczny.pl za współpracę merytoryczną.


Zobacz też powiązane artykuły

  • Woda z wodociągówWoda z wodociągów Czy rzeczywiście potrafimy z takich wód wyczarować zdrową wodę do picia tak jak to […]
  • Filtrowanie osmotyczneFiltrowanie osmotyczne Najważniejsze dla życia i zdrowia człowieka jest to co człowiek je, czym oddycha i co […]
  • Rzuć palenieRzuć palenie Razem rzucamy szkodliwy nałóg.. Rzucenie palenia może być teraz naprawdę łatwe. Obecnie […]
  • Jak rzucić palenie?Jak rzucić palenie? Na pewno wśród tych co czytają ten artykuł są osoby które kiedyś próbowały rzucić […]