Homeopatia. Pomaga czy szkodzi?
Pewne metody medycyny niekonwencjonalnej, od dawna już budzą wiele kontrowersji. Homeopatia, mimo, iż jest stosowana również przez wielu lekarzy, ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Podstawą tej dziedziny, jest założenie, ze leki homeopatyczne, powinny pobudzić naturalne możliwości człowieka do wyzdrowienia. Przy czym, rzadko ma to potwierdzenie naukowe. Opieranie się tylko na zasadzie prawdopodobieństwa, iż dany lek zadziała, to jednak wciąż za mało, aby stało się przełomem w medycynie. W środowisku lekarzy od dawna panuje spór o stosowanie u dzieci szczepień ochronnych, które są w Polsce obowiązkowe. Zwolennicy homeopatii uważają, że szczepienia maja bardzo zły wpływ, na rozwój małych dzieci, obniżają ich naturalna odporność.
Niektórzy idą o krok dalej twierdząc, ze szczepienia przynoszą więcej szkody niż pożytku. Od dawna jednak wiadomo, że aby nie nastąpiły powikłania po tego rodzaju szczepionkach niemowlę musi być całkowicie zdrowe. Zwolennicy leków homeopatycznych w coraz szerszym kręgu promują specyfiki, które leczą tego rodzaju groźne powikłania. Traktują je, jak antidotum, które ma sprawić, że objawy chorobowe szybko ustąpią.
O ile nie ma badań, które potwierdzają, ze leki homeopatyczne szkodzą, o tyle nie ma również takich, które potwierdzałyby ich skuteczność. Jeśli nastąpiła poprawa stanu pacjenta, miała na to wpływ bardziej autosugestia – twierdza przeciwnicy homeopatii. W każdym razie, skoro nie szkodzą, można je stosować. I stosują je zarówno lekarze – w tym wysokiej klasy specjaliści, jak i pacjenci. Spór będzie jednak trwał, w każdym przypadku, kiedy pacjenci rezygnować będą z innych, konwencjonalnych metod leczenia. Gabinety zajmujące się homeopatią, najszybciej znajdziesz w Internecie. Możesz również porozmawiać z farmaceuta, ponieważ leki homeopatyczne, dostępne są w aptekach bez recepty. Dobrze jednak sprawdzić choćby wiarygodność producenta specyfiku.
Pamiętaj – nigdy nie odstawiaj na własną rękę leków przepisanych przez lekarza.