E-papieros – alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych

epapieros

Palenie papierosów to nałóg, który bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie palącego. Nikotyna dostająca się do organizmu w małych ilościach stymuluje go, jednak zażywanie jej w dużych ilościach lub ze zbyt dużą częstotliwością powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym.

Palenie papierosów to nałóg, który bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie palącego. Nikotyna dostająca się do organizmu w małych ilościach stymuluje go, jednak zażywanie jej w dużych ilościach lub ze zbyt dużą częstotliwością powoduje trwałe zmiany w układzie nerwowym. Pomimo małej ilości nikotyny dostającej się do organizmu podczas palenia papierosów, jest to substancja bardzo silnie uzależniająca. Oprócz nikotyny do organizmu palacza dostaje się również bardzo dużo szkodliwych i rakotwórczych substancji różnego rodzaju. O wiele zdrowszą alternatywą dla palaczy są e-papierosy.

E-papieros nazywany często papierosem elektronicznym jest urządzeniem, które wyglądem i sposobem działania przypomina zwykłego papierosa. Dostarcza on do organizmu niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacyjną. E-papieros składa się z takich elementów jak mikroprocesor, atomizer oraz ustnik zawierający specjalny płyn e-liquid. E-liquid jest wodnym roztworem takich substancji jak nikotyna, gliceryna, aromaty oraz substancje smakowe.

Sposobem używania e-papieros przypomina w znacznym stopniu zwykłego papierosa. Aby do organizmu dostała się określona ilość nikotyny należy zaciągnąć się e-papierosem. Powstały w ten sposób przepływ powietrza uruchamia mikroprocesor, który z kolei aktywuje atomizer. E-liquid podgrzewany jest do temperatury ok. 180°C. Powstała w ten sposób para zawierająca nikotynę jest inhalowana przez użytkownika.

Bardzo często e-papieros stosowany jest jako środek walki z nałogiem. W przeciwieństwie do innych środków przeznaczonych do radzenia sobie z nałogiem nikotynowym e-papieros oddziałuje zarówno fizjologiczną potrzebę organizmu, ale również zachowuje powstałych w wyniku palenia klasycznych papierosów zachowania i nawyki ( kierowanie ręki z papierosem do ust, w celu każdorazowej inhalacji, zaciąganie się itp.). E-papieros to przede wszystkim alternatywa znacznie zdrowsza od zwykłego papierosa. Jest on pozbawiony wszystkich substancji szkodliwych takich jak substancje smoliste, natomiast zawartość nikotyny jest w nich niewielka.

E-papieros posiada wkłady nazywane kartridżami , które po ich zużyciu mogą być wymieniane na nowe lub uzupełniane. To właśnie w kartridżach znajduje się e-liquid. Kartridża mogą się od siebie różnić pod względem zawartości nikotyny oraz długością ich używania (przeważnie liczoną w liczbie zaciągnięć). Na rynku dostępne są również kartridże smakowe zawierające różnego rodzaju aromaty i substancje smakowe.


Zobacz też powiązane artykuły