Aloes – zastosowania

Jest źródłem dwóch produktów, które kompletnie różnią się pod względem składu chemicznego, jak również właściwości leczniczych, (żel i lateks). Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Żel el z aloesu jest gęstą przezroczystą substancją uzyskiwaną z miąższu liścia aloesu. Żel ten jest produkowany przez liście aloesu w dosyć skomplikowanej procedurze.

Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Żel ten jest świetnym środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran oraz wartościowym tonikiem dla całego organizmu. Aloes jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków przeczyszczających oraz znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków. Lateks lub sok aloesowy, zwykle w formie proszku, służy jako środek przeczyszczający. Wiele źródeł podaje, że żel aloesowy posiada właściwości lecznicze w swoim stanie świeżym. Istnieje pewne kontrowersje na temat zachowania swoich właściwości leczniczych podczas przechowywania go. Żel aloesowy, niekoniecznie w swojej świeżej postaci, jest wykorzystywany do produkcji żelów, szamponów, kremów, maści, itp.

Badania naukowe dowodzą że aloesowy żel oraz preparaty zawierające go, pomagają w leczeniu różnego rodzaju owrzodzeń skóry u ludzi oraz oparzeń i odmrożeń u zwierząt. Ostatnie badania dowiodły, że krem zawierający żel z aloesu pomaga w przywróceniu krążenia w skórze po odmrożeniach. Co więcej – stosowanie aloesu przyspiesza proces gojenia się ran u pacjentów, którzy poddali się zabiegowi ścierania naskórka (dermabrazja). Żel z aloesu jest opisywany w literaturze jako środek oczyszczający, antyseptyczny, przeciwświądowy, przeciwgorączkowy, odżywczy, nawilżający, rozszerzający naczynia krwionośne, oraz posiadający właściwości przeciwzapalne i promujące rozrost komórkowy. Użyty wewnętrznie pomaga w łagodzeniu kaszlu, leczy zatwardzenia. Użyty zewnętrznie świetnie radzi sobie z oparzeniami, problemami skórnymi, a nawet może być stosowany na bóle głowy.

Mieszane poglądy zostały opublikowane na temat tradycyjnego użycia soku z aloesu w leczeniu cukrzycy. Podczas kontrolowanych badań klinicznych, 77 ochotników dostawało jedną łyżeczkę soku z aloesu dwa razy dziennie przez 42 dni. Okazało się że w obserwowanej grupie ochotników nastąpiło zmniejszenie się cukru we krwi oraz obniżył się poziom trójglicerydów.

Wiele ludzi trzyma aloes w doniczce. Jest on zarówno ozdobą parapetów, jak również źródłem zdrowia. Żel ze świeżo uciętego liścia może być nałożony na oparzenie. Jest to metoda skuteczna oraz niekosztowna. Dlatego też wśród swojej kolekcji domowych roślin warto mieć aloes.

Surowce lecznicze

Liście aloesu tworzą wyciek gorzkiego płynu, który jest suszony i znany jako „gorzki aloes”.
Liście zawierają również przezroczysty żel, który jest łagodzącym środkiem dla skóry.

Zastosowanie

Kosmetyka

Aloes szczyci się długą historią jako „lotion” dla skóry. Mówi się że Cleopatra swoją piękność zawdzięczała właśnie aloesowi.

Domowa apteczka

Aloes jest wspaniałym środkiem pierwszej pomocy na oparzenia parą wodą oraz oparzenia słoneczne.

Dolegliwości skórne

Żel z aloesu przydatny jest w wielu schorzeniach skóry, wymagających łagodzenia, uśmierzania bólu. Aloes ma również właściwości ściągające.

Wrzody

Żel aloesowy używany jest w celu leczenia wrzodów trawiennych oraz w zespole nadwrażliwości jelita grubego.

Środek przeczyszczający

Gorzki, żółty płyn znajdujący się w liściach aloesu (tzw. gorzki aloes), działa silnie przeczyszczająco. Pod wpływem odpowiednich składników znajdujących się w żółtym płynie, okrężnica skurcza się powodując ruch jelita. W mniejszych ilościach, gorzkie właściwości zioła pobudzają trawienie. W większych ilościach mają działanie przeczyszczające.

Homeopatia

Aloes używany był w medycynie od wczesnych czasów zarówno jako zioło przeczyszczające, jak i środek odżywczy dla całego organizmu. Grecy i Rzymianie sądzili, że aloes jest dobry na pobudzenie przepływu żółci w celu wyleczenia dolegliwości żołądkowych. W początkach 20-tego wieku aloes był często używany jako środek przeczyszczający. Homeopatyczne lekarstwo było pierwszy raz udowodnione przez dr. Constantine Hering’a w 1864 roku. Lekarstwo to jest używane do leczenia miedzy innymi problemów z prostatą zatwardzeniem, bólem głowy. Jest też pomocne w leczeniu rozwolnienia, któremu towarzyszy bolesne oddawanie moczu spowodowane nietolerancją pokarmu. Aloes jest przydatny dla osób cierpiących na przemęczenia, oraz dla tych, którzy konsumują zbyt dużo piwa.

Inne zastosowania aloesu

Ropień, Trądzik, Zapalenie żołędzi, Rak szyjki macicy, Opryszczka, Rak płuc, Wrzody jamy ustnej, Zmarszczki.