Wybieramy pulsoksymetr napalcowy. Na co należy zwrócić uwagę?

nonin 7500

Pulsoksymetr to urządzenie, które pozwala na badanie nasycenia krwi pacjenta tlenem oraz jego tętna. Do niedawna używane jedynie w szpitalach, pulsoksymetry są obecnie rozpowszechnione w użytku codziennym ze względu na miniaturowe rozmiary i prostotę obsługi. Pulsoksymetria jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w wielu chorobach związanych z układem oddechowym, jak na przykład przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Saturacja to poziom nasycenia dowolnej cieczy gazem. W przypadku pulsoksymetrii mierzona jest ilość utlenowanej hemoglobiny obecnej we krwi tętniczej pacjenta. Wynik pulsoksymetrii podawany jest w procentach. Przykładowo, zapis SpO298% oznacza, że 98% hemoglobiny obecnej we krwi osoby badanej przenosi w momencie badania tlen do tkanek ciała. Monitorowanie saturacji krwi pozwala na uniknięcie niewydolności oddechowej i jest stosowane podczas zabiegów medycznych przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym oraz podczas tlenoterapii. U zdrowiej osoby saturacja krwi powinna zawierać się w przedziale od 95% do 97%. Należy jednak zauważyć, że jej poziom spada z wiekiem. U osób powyżej 74 roku życia saturacja może osiągać 93 – 95%. Saturacja poniżej 90% świadczy o niedotlenieniu organizmu.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr wyposażony jest w źródło światła oraz czujnik, który mierzy jaka część wiązki świetlnej została pochłonięta. Według prawa Lamberta-Beera, absorpcja światła przez daną substancję jest wprost proporcjonalna do jej gęstości i koncentracji. Hemoglobina utlenowana posiada odmienne zdolności absorpcji światła niż hemoglobina nieprzenosząca tlenu. Dzięki temu, urządzenie jest w stanie określić procentową wartość saturacji krwi tętniczej. Taka metoda pomiaru nazywana jest spektrofotometrią. Dodatkowo pulsoksymetr mierzy tętno pacjenta. Bardziej zaawansowane modele pulsoksymetrów posiadają wbudowany alarm, który informuje użytkownika o spadku saturacji poniżej dopuszczalnych norm.

Rodzaje pulsoksymetrów

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pulsoksymetrów: napalcowe oraz stacjonarne. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone są do użytku poza terenem szpitala. Małe, proste w obsłudze urządzenie idealnie sprawdza się w domu, w pracy a nawet w podróży. Natomiast pulsoksymetry stacjonarne przeznaczone są do użytku klinicznego – w szpitalach lub domach opieki. Poza funkcjami pomiaru saturacji oraz pulsu, można dzięki nim dokonać kontroli oddechu, pomiaru ciśnienia czy monitorowania położenia rurki wewnątrztętniczej. Pulsoksymetry stacjonarne są bardziej skomplikowane w obsłudze oraz droższe od modeli napalcowych. Porównanie pulsoksymetrów napalcowych i stacjonarnych można znaleźć tutaj: https://mednova.pl/blog/pulsoksymetr-na-palcowy-diagnostyka-saturacja-rodzaje.html

Zakup pulsoksymetru napalcowego

Podczas wyboru pulsoksymetru na użytek domowy, należy wziąć uwagę kto będzie z niego korzystał. Nie każdy model może być wykorzystywany u dzieci i osób z ciemną karnacją. Najlepiej wybrać taki, który gwarantuje największą dokładność pomiaru. Nie wszystkie pulsoksymetry zapewniają możliwość kalibracji lub opcję wykrywania oddechu. Ważnym elementem jest automatyczna eliminacja artefaktów, czyli zaburzeń w pomiarze tętna. Warto również sprawdzić czy pulsoksymetr działa z użyciem wymiennych baterii lub posiada opcje ładowania. Dodatkową zaletą jest opcja automatycznego wyłączenia urządzenia po pięciu sekundach od pomiaru, co pozwala oszczędzać baterię. Dla osób starszych polecane są modele z regulacją jasności ekranu i alarmem uruchamiającym się w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent zapewnia gwarancję , która pozwalającą na bezpłatny serwis lub wymianę urządzenia. Niektóre modele pulsoksymetrów napalcowych posiadają opcję połączenia z urządzeniem mobilnym lub komputerem poprzez Bluetooth. Dzięki temu można szybko przesyłać dane pacjenta i porównywać wartości saturacji w trakcie trwania terapii.

Kto może korzystać z pulsoksymetru napalcowego?

Pulsoksymetr napalcowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi. Do tej grupy należą przede wszystkim pacjenci z chorobami układu oddechowego. Chorzy na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zmuszeni są regularnie kontrolować saturację krwi tętniczej. Dzięki lekkim i przenośnym pulsoksymetrom napalcowym mogą bez ograniczeń cieszyć się życiem. Badanie trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga przerwania wykonywanej czynności. Drugą grupą użytkowników pulsoksymetrów napalcowych są osoby uprawiające sporty na dużych wysokościach. Alpiniści, skoczkowie spadochronowi, narciarze lub lotnicy sportowi z pewnością docenią miniaturowe rozmiary urządzenia, które pozwala zabrać je w najdalsze zakątki świata.

Jak przeprowadzić badanie?

Małe rozmiary pulsoksymetru napalcowego umożliwiają przeprowadzenie badania niemalże w każdych warunkach. Jednak, żeby wyniki badania były wiarygodne, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą zafałszować wynik pulsoksymetrii. Pomiar saturacji może być zakłócony przez:

  • Nadmierny ruch pacjenta;
  • Ciemny lakier do paznokci u pacjenta, barwiące kosmetyki do ciała, tatuaże na palcach;
    Umieszczenie pulsoksymetru na tej samej kończynie co mankietu ciśnieniomierza – uciśniecie naczyń krwionośnych spowoduje zafałszowanie pomiaru;
  • Występowanie wewnątrznaczyniowych barwników, na przykład bilirubiny;
  • Skurcz naczyń krwionośnych np. spowodowany zimnem;
  • Kontakt pacjenta ze źródłami mocnego światła takimi jak, lampy do fototerapii, chirurgiczne lub fluorescencyjne.

Jak wybrać odpowiedni puloksymetr napalcowy?

Podsumowując, podczas zakupu pulsoksymetru napalcowego najlepiej wybrać model dopasowany do potrzeb użytkownika. Możliwość zmiany wielkości cyfr wyświetlanych na ekranie, alarm bezpieczeństwa czy funkcja oszczędzania baterii, to tylko niektóre z opcji, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego pulsoksymetru. Warto również sprawdzić, czy kupowane przez nas urządzenie objęte jest gwarancją. Jeżeli pulsoksymetr ma być wykorzystywany w innym celu niż nadzór stanu pacjenta w domu, należy zwrócić uwagę na możliwość kalibracji oraz dokładność pomiaru danego modelu. Sportowcy korzystający z pomiaru saturacji w trudnych warunkach powinni sprawdzić trwałość kupowanego urządzenia oraz czas pracy baterii. Więcej informacji znajdzie się na https://mednova.pl/blog/pulsoksymetr-na-palcowy-diagnostyka-saturacja-rodzaje.html.

Artykuł sponsorowany


Zobacz też powiązane artykuły