"Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto" - Sokrates. Jeśli złamiesz zasady zdrowia... stracisz zdrowie

Tabela kaloryczna – spraw by dieta była zdrowa

W tabelach kalorycznych znajdują się informacje dotyczącej zawartości kalorii w określonej ilości danego artykułu spożywczego. Radzę zapoznać się z nimi, gdyż mało kto daje sobie sprawę ile w codziennej diecie może znajdować się wysokokalorycznych produktów-pułapek. Warto taką wiedzę posiadać i wystrzegać się takiego pożywienia.

Przydatne informacje o kaloriach

Troszeczkę matematyki:

  • 1 kaloria [cal] jest to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 [g] wody chemicznie czystej o 1 st. Celsjusza przy ciśnieniu 1 atmosfery.
  • 1 kilokaloria [kcal] = 1000 [cal]
  • 1 kilojul [kJ] = 1000 [J]
  • 1 [kcal] = 4,184 [kJ]

Równoważnik energetyczny fizjologiczny – jest to ilość energii jaką organizm człowieka wyzwala z 1 [g] białka, 1 [g] tłuszczu, 1 [g] węglowodanów. Do obliczeń stosuje się równoważnik Atwatera (najbardziej popularny, używany powszechnie do obliczeń), który dotyczy energii netto, czyli energii przyswajalnej, uzyskanej z żywności po uwzględnieniu strawności i przyswajalności. I tak:
dla 1 [g] białka – 4,0 [kcal]
dla 1 [g] tłuszczu – 9,0 [kcal]
dla 1 [g] węglowodanów – 4,0 [kcal]

Dodatkowo do obliczania wartości energetycznych określa się następujące składniki:
dla 1 [g] alkoholu etylowego – 7 [kcal]
dla 1 [g] kwasów organicznych – 3 [kcal]
dla 1 [g] polioli – 2,4 [kcal]

Tabela kaloryczna to idealne rozwiązanie dla osób chcących znać ilość kalorii w produktach spożywczych. Twoja dieta i odchudzanie stanie się jeszcze bardziej skuteczne i zdrowe. Taka świadomość jest bardzo ważna, gdyż dzisiejsza żywność może nam sprawić wiele nieprzyjemnych niespodzianek – duża wartość kaloryczna i niska wartość odżywcza. Takich produktów zdecydowanie powinno się wystrzegać. Tabela kaloryczna zapewne ułatwi zmagania z utrzymaniem prawidłowej sylwetki i wagi.


Zobacz też powiązane artykuły