Jak chronić dzieci przed słońcem?

Korzystne działanie promieniowania UV a tym samym praktyczne zastosowanie promieni UV, potwierdzone zostało już dawno badaniami klinicznymi, co oznacza, iż słońce bywa stosowane, jako forma terapii na wiele różnych przypadłości. Mimo to, lekarze wciąż zachęcają nas, do stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jest to szczególnie ważne, w przypadku chronienia skóry naszych milusińskich. Spójrzmy, dlaczego to takie ważne.

Skóra naszych dzieci jest o wiele delikatniejsza i wrażliwsza niż nasza. Większość dermatologów jak i pediatrów, twierdzi wręcz, że dzieciom do 3-ego roku życia, nie należy fundować żadnych kąpieli słonecznych. Inni nie są aż tak sceptyczni. Wszyscy ci specjaliści są jednak zgodni, co do jednego: skóra dziecka bardzo szybko i łatwo ulega bolesnym poparzeniom. W niektórych przypadkach, może dojść nawet do udaru słonecznego. Jego objawy to: gorączka, dreszcze, wymioty i towarzyszące mi: zaczerwienienie skóry lub pęcherze. Niektórzy lekarze, twierdzą również, że przebyty w dzieciństwie udar czy poparzenie słoneczne, zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry w wieku dojrzałym. Jest to również dowodem na to, iż słońce jest przyczyną zmian nowotworowych.

Nasze małe pociechy, mają o wiele cieńszą skórę niż nasza. Nie chroni jej ani pogrubiony naskórek ani też naturalny płaszcz wodno tłuszczowy. Poza tym, gruczoły łojowe dzieci, również pracują na zwolnionych obrotach. Wszystkie te elementy, wpływają na fakt, że ochrona przeciwsłoneczna naszych dzieci, to szalenie ważna kwestia. A oto główne zasady właściwej ochrony dziecka przed słońcem:

  1. Między 11 a 15 godziną, czyli wówczas, gdy nasłonecznienie jest największe, powinniśmy pamiętać by dzieci bawiły się w cieniu.
  2. Odpowiednia ochrona w postaci odzieży – stroje dziecięce powinny zakrywać: ramiona, uda i główkę.
  3. Okulary słoneczne z filtrem przeciwsłonecznym – oczy dzieci są bardziej narażone na podrażnienia słoneczne, niż osób dorosłych; najlepiej zakupić im okulary plastikowe.
  4. Stosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych:
  • Dzieci do 6ego miesiąca życia – kosmetyki z filtrami mineralnymi;
  • Dzieci do 3-ego roku życia – kosmetyki zawierające filtry chemiczne jak i mineralne;
  • Starsze pociechy – kosmetyki z filtrami chemicznymi.

Dla dzieci najmłodszych zaleca się stosowanie kremów z oznaczeniem SPF 30 i wyżej; dzieci starsze ochronią z kolei kosmetyki z oznaczeniem SFP 15. Pociechy, które cierpią na alergie słoneczne lub posiadają znamiona i mają jasną karnację, powinny używać kosmetyków o oznaczeniu SFP 50. Kosmetyki, które mają chronić nasze pociechy, powinny być nakładane, co 20-30 minut.  Należy je również nakładać, po każdorazowej kąpieli, spoceniu się i wycieraniu ręcznikiem.